Katarzyna Klimkiewicz

Przygodę z kinem rozpoczęła już jako nastolatka. Realizowała amatorskie etiudy, uczestniczyła w Dyskusyjnym Klubie Filmowym. Po liceum  trafiła do łódzkiej Filmówki. Tam kręciła etiudy dokumentalne („Tam, gdzie wypala się węgiel” z 1997 roku) oraz fabularne („O Tosi”, „Treading Water”). Po ukończeniu studiów pracowała jako dziennikarka. Dla TVP zrealizowała dokument „Labirynt Krystiana Lupy”, będący portretem jednego z najwybitniejszych twórców współczesnego polskiego teatru. W 2007 roku otrzymała nagrodę Berlin Today Award za film „Wasserschlacht. The Great Border Battle” przyznawaną podczas Berlinale najbardziej obiecującym młodym twórcom. Był to dokument opowiadający o życiu mieszkańców Berlina.

W 2009 r. zrealizowała krótkometrażowy film „Hanoi-Warszawa”, opowiadający o młodej Wietnamce, która po przekroczeniu zielonej granicy próbuje dotrzeć do Warszawy. Mocny dramat Klimkiewicz nagradzano na licznych festiwalach: w Gdyni (2009), Madrycie (2010), Batumi (2010), Cottbus (2010), Koszalinie (2010) i Ałma Acie (2011). W 2010 roku film otrzymał też Europejską Nagrodę Filmową.
W 2012 r. wyreżyserowała  film „Zaślepiona”, który powstał  w ramach programu wspierania młodych filmowców miasta Bristol. Scenariusz opowiadający o odnoszącej sukcesy czterdziestolatce, która nawiązuje romans z studentem podejrzewanym o terroryzm, był jednym z trzech tytułów wyselekcjonowanych spośród 500 projektów zgłoszonych do konkursu.


 

Spotkanie z Katarzyną Klimkiewicz po projekcji filmu „Zaślepiona”.

Możliwość komentowania jest wyłączona.