Ryszard Lenczewski

Polski operator filmowy, profesor sztuk filmowych, wykładowca akademicki. W 1974 ukończył studia na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. W 2005 uzyskał stopień doktora habilitowanego sztuki filmowej, a 7 października 2010 nadano mu tytuł naukowy profesora. Członek Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych, Europejskiej Akademii Filmowej oraz Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Pracę w branży filmowej zaczynał jako twórca zdjęć do etiud szkolnych i filmów dokumentalnych. Współpracował m.in. z takimi reżyserami jak Lech Majewski, Janusz Morgenstern, Andrzej Barański, Marek Piestrak, Grzegorz Królikiewicz, Krzysztof Zanussi, Jacek Bromski, Johnem Crowleyem i Paweł Pawlikowski.

W 1997 nagrodzony przez BAFTA Wales za Wojenną narzeczoną, a w 2001 nominowany do Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej za miniserial Anna Karenina. Za zdjęcia do filmu „Lato miłości” w reż. Pawła Pawlikowskiego otrzymał nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej.

W 2013 pracował wraz z Łukaszem Żalem przy wielokrotnie nagradzanym filmie Ida. Autorzy zdjęć do tej produkcji zostali uhonorowani m.in. nominacjami do Oscara w kategorii „najlepsze zdjęcia” oraz do Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej, a także Europejską Nagrodą Filmową, nagrodą za zdjęcia na Festiwalu Filmowym w Gdyni, nagrodami na festiwalach w Mińsku i Bukareszcie, Złotą Żabą na Camerimage i nominacją do Orła.


Spotkanie z Ryszardem Lenczewskim odbędzie się po projekcji filmu „Ida” w reż. Pawła Pawlikowskiego.

Możliwość komentowania jest wyłączona.