vanishing-waves

FANTASTYCZNE WIZJE TO HISTORIE Z POGRANICZA SNU I JAWY, AMBITNE KINO GROZY, ANIMOWANE ŚWIATY, FANTASMAGORIE…


borgman_mnBORGMAN
reż. Alex van Warmerdam, Belgia, Holandia, 2013, 113 min

Cannes 2013 – Konkurs Główny
Oskary 2014 – Holenderski Kandydat do Oskara

youtube zwiastun filmu

Borgman to najbardziej kontrowersyjny film festiwalu w Cannes 2013, gorąco dyskutowany przez krytyków i dziennikarzy. CamielBorgman, mężczyzna, którego tożsamości nie znamy, ucieka ze swojej dotychczasowej kryjówki (labiryntu podziemnych korytarzy w lesie) przed pogonią uzbrojonych mężczyzn. Schronienie znajduje w mieszczańskim domu na przedmieściach. Pojawienie się Borgmana spowoduje serię niepokojących i zagadkowych wydarzeń i odkryje prawdziwe oblicze zamożnej, przykładnej rodziny…


Darkness-by-DayDARKNESS BY DAY
(El díatrajo la oscuridad), reż. Martín Desalvo, Argentina, 2013, 76 min

MFF Rotterdam 2013 – Oficjalna selekcja

youtube zwiastun filmu

Virginię niespodziewanie odwiedza jej kuzynka Anabel, która cierpi na dziwną chorobę – śpi w ciągu dnia zamiast w nocy. Dzień miesza się z nocą, a wraz z panującym dokoła przenikliwym chłodem, w bohaterach narasta uczucie wewnętrznego niepokoju.  Tymczasem Virginia odkrywa w sobie zauroczenie Anabel… Pokaz filmu w ramach festiwalu to oficjalna polska premiera filmu.


kongresKONGRES
reż. Ari Folman, Izrael, Niemcy, Polska, 2013, 120 min

Europejska Nagroda Filmowa 2013 – Najlepszy film animowany roku

youtube zwiastun filmu

Kongres to długo oczekiwana, wizjonerska produkcja oparta na motywach Kongresu futurologicznego Stanisława Lema. W Kongresie zacierają się granicę między rzeczywistością i fikcją: Robin Wright gra tu samą siebie. Mieszka z dwójką dorastających dzieci na ranczo, z dala od cywilizacji, kiedy wielkie hollywoodzkie studio zwraca się do niej z niezwykłą propozycją. Wright dzięki zaawansowanej technologii cyfrowej może zostać „zeskanowana”, osiągając w każdym kolejnym filmie wieczną młodość. Od tej pory wszystkie jej role zagra wirtualna kopia. Decyzja, którą podejmuje kobieta, by móc dysponować nieograniczonym czasem dla najbliższych, okazuje się początkiem jej podróży przez świat przyszłości, w którym potężne studia filmowe i koncerny farmaceutyczne oferują totalne formy rozrywki, manipulując ludzką świadomością. Kongres to film nowatorski i odważny, pełen pomysłów ukazujących w krzywym zwierciadle świat nieograniczonych możliwości technologicznych, które już wkrótce mogą wyznaczyć granice naszej wolności i dyktować pragnienia.


SpectrumTYLKO KOCHANKOWIE PRZEŻYJĄ
(Only Lovers Left Alive), reż. Jim Jarmusch, Francja, Niemcy, USA, Wielka Brytania, Cypr, 2013, 122 min

MFF Cannes 2013 – Oficjalna selekcja
MFF Toronto 2013 – Oficjalna selekcja

youtube zwiastun filmu

Tilda Swinton, Tom Hiddleston i Mia Wasikowska w klimatycznej love-story outsidera światowego kina Jima Jarmuscha, który tym razem zdaje się mówić, że tylko ci, którzy potrafią kochać, przetrwają. Bohaterowie Tylko kochankowie przeżyją to wampiry zmęczone setkami lat życia i zdegustowane tym, jak rozwinął się świat. Nie są jednak typowymi przedstawicielami swojego wymierającego gatunku: wprawdzie żywią się krwią i preferują mrok nocy, ale najważniejsza jest dla nich sztuka, literatura, muzyka – i trwająca od wieków miłość. To wyrafinowani smakosze życia, wytworni dandysi zatopieni w XXI wieku, wciąż pamiętający jednak intensywność romantyzmu. Nowy film Jarmuscha to pytanie o nieśmiertelność, o siłę uczucia i moc obietnic w obliczu nieskończenie płynącego czasu. Piękne, wysmakowane zdjęcia nocnych miast w połączeniu z atmosferą melancholii, mroczną muzyką Black Rebel Motorcycle Club, ale i charakterystycznym dla Jarmuscha wyrafinowanym, subtelnym humorem dają w efekcie stylową, dekadencką perełkę.


vanishing-wavesZNIKAJĄCE FALE
(Vanishing Waves / Aurora), reż. Kristina Buožytė, Litwa, Francja, Belgia 2012, 124 min

Méliès d’Or 2012 – Najlepszy europejski film
MFF Karlove Vary 2012 – Oficjalna selekcja
MFF Sitges 2012 – Grand Prix

youtube zwiastun filmu

Hipnotyzujący, erotyczny i przykuwający uwagę film, który przekracza wszelkie granice gatunku science fiction. Lucas jest badaczem, pracującym przy nowym eksperymencie, którego celem jest nawiązanie kontaktu z pogrążoną w śpiączce młodą kobietą. Eksperyment przybiera jednak niespodziewany obrót, kiedy bohaterowie spotykają się w odmiennych stanach świadomości a ich relacje przybierają wymiar romantyczny i seksualny. Lukas zaczyna ukrywać swoje doświadczenia naukowe przed resztą zespołu.