twitter
Sopot Film Festival 2015 to szósta letnia edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego, a 15. w swojej całej historii, odbywająca się jako międzynarodowe wydarzenie, promujące kulturę i twórczość filmową. Na program festiwalu składają się liczne pokazy filmowe, wystawy, warsztaty, panele dyskusyjne, spotkania z twórcami, koncerty do kina niemego oraz działania filmowe w przestrzeni miejskiej.
Festiwal prezentuje przekrój kina światowego, z wyróżnieniem dorobku rodzimej kinematografii, najnowsze i najwybitniejsze produkcje światowego formatu oraz arcydzieła klasyki kina. W programie co roku znajdują się filmy nagradzane i wyświetlane na największych festiwalach filmowych, takich jak: Cannes, Berlin, Wenecja, Rotterdam, San Sebastian, Sundance, Toronto czy Gdynia. Sopot Film Festival jest jedynym międzynarodowym festiwalem w Polsce Północnej prezentującym kino autorskie oraz drugim najważniejszym wydarzeniem filmowym w regionie po Festiwalu Filmowym w Gdyni. Różnorodne pasma programowe festiwalu prezentują przekrój kina światowego, najnowsze i najciekawsze produkcje światowego formatu, przybliżają kinematografie poszczególnych krajów oraz sylwetki poszczególnych reżyserów.
Jednym z najważniejszych pasm jest „1-2″ czyli międzynarodowy konkurs filmów fabularnych skoncentrowany na promocji debiutów i drugich filmów twórców z całego świata. W konkursie weźmie udział około 10 filmów, które w większości zostaną pokazane na sopockim festiwalu premierowo. Nie zabraknie również małych form filmowych czyli międzynarodowego konkursu filmów krótkometrażowych „World Shorts & Short Anima”. W tym roku festiwal otrzymał rekordową ilość zgłoszeń: 2697 filmów krótko i pełnometrażowych z 98 państw całego świata, z czego do konkursu trafi około 20 krótkich i 10 pełnych metraży.Jak co roku, najlepsze tytuły kina autorskiego i ambitnego sezonu 2014/2015, a także tytuły które nie znalazły się w dystrybucji kinowej w Polsce, zostaną zaprezentowane w trzech sekcjach: Spectrum 14/15, Spectrum DOC oraz Spectrum: Muzyka, Moda i Sztuka.

W 2015 roku przygotowano również wiele pasm tematycznych, a także 4 duże i 3 małe retrospektywy uznanych światowych i polskich twórców. Pojawi się również jak co roku pasmo poświęcone kinu skandynawskiemu – w tym roku poświęcone reżyserkom z Danii, Finlandii, Szwecji i Norwegii. Poza pokazami filmowymi organizatorzy przygotowali panele dyskusyjne, spotkania z twórcami, wystawy, koncerty do kina niemego a dla najmłodszych widzów osobne pasmo filmowe dla dzieci oraz warsztaty filmowe.

Sopot Film Festival co roku odbywa się równoległe w najważniejszych miejscach kulturalnych Sopotu. W tym roku będą to: Multikino, Państwowa Galeria Sztuki, Scena Kameralna Teatru Wybrzeże, plaża przy Teatrze na Plaży wraz z Klubem Atelier oraz klubogaleria Trzy Siostry i Dwie Zmiany.