Ur. 1963 r., ukończył filozofię na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserię na WRiTV UŚ w Katowicach. Laureat Paszportu Polityki. Debiutował półgodzinnym filmem Pogłos (1991) nagrodzonym na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Jazzowych „Jazz Film Salon”. W 1994 roku założył Studio Filmowe Jakimowski, w którym kręcił spoty reklamowe. Zaczął też realizować filmy dokumentalne. Zrealizował między innymi krótki film fabularny Pogłos oraz filmy dokumentalne: Miasto cieni, Dzyń, dzyń, Wilcza 32. W 2007 roku otrzymał Złote Lwy na 32. FPFF w Gdyni za film Sztuczki. Dostał Nagrodę Orła w 2008 r. w kategorii „Najlepsza reżyseria” za film Sztuczki. W 2012 jego film Imagine otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię oraz nagrodę publiczności na Warszawskim Festiwalu Filmowym.


IMAGINE
Francja, Polska, Portugalia, Wielka Brytania, 2012, 105 min

MFF Toronto 2012 – Oficjalna selekcja
MFF Rio de Janeiro 2012 – Oficjalna selekcja
Warszawski Festiwal Filmowy 2012 – Nagroda ze reżyserię i nagroda publiczności
Camerimage 2012 – Nominacja w Konkursie Filmów Polskich

Wzruszająca i urzekająca historia Iana, charyzmatycznego instruktora niewidomych, który przybywa do prestiżowego ośrodka w Lizbonie, by uczyć młodych pacjentów trudnej sztuki orientacji w przestrzeni. Jego kontrowersyjne metody przyjmowane są przez podopiecznych początkowo z nieufnością, a potem z rosnącym entuzjazmem. Tymczasem największe zainteresowanie nauczyciela wzbudza piękna, zamknięta w sobie Ewa. Za sprawą niekonwencjonalnych wskazówek i ponadzmysłowej wrażliwości Iana, Ewa przezwycięży lęk i spróbuje samodzielnie postawić pierwsze kroki poza kliniką. Wkrótce przekona się, że w życiu każdy akt odwagi rodzi ryzyko, bez którego nie sposób poznać smaku wolności.


SZTUCZKI
Polska, 2007, 95 min

MFF Wenecja 2007 – Nagroda specjalna
MFF w Salonikach 2007 – Nagroda specjalna
Złote Lwy 2007 – najlepszy film i najlepsze zdjęcia

Akcja filmu rozgrywa się na Śląsku, w Wałbrzychu. Bohaterami są niezbyt zamożni ludzie żyjący w ubogich dzielnicach. 6-letni Stefek i jego nastoletnia siostra Elka są wychowywani tylko przez mamę. Ich ojciec opuścił przed laty rodzinę, porzucił matkę Stefka i Elki i związał się z inną kobietą. Stefek chciałby, żeby ojciec wrócił. Chłopiec nie zamierza biernie czekać na to, co przyniesie czas. Dzięki małym przekupstwom, sztuczkom, postanawia „zakląć” los – nastawić go życzliwie do swych pragnień i sprawić, by wydarzenia potoczyły się zgodnie z jego planami.


ZMRUŻ OCZY
Polska, 2003, 88 min

FPFF Gdynia 2003 – Najlepszy debiut reżyserski
Camerimage 2003 – Nagroda Specjalna Jury

Na tle opustoszałego gospodarstwa rolnego, któremu kamera nadaje egzotycznych i urokliwych kształtów, rozgrywa się historia pełna subtelnego humoru i ciepła. Dawny nauczyciel (Zbigniew Zamachowski) przyjął posadę stróża i pilnuje skromnych reliktów techniki rolniczej. Jego towarzystwo stanowią sugestywnie zarysowane postaci Głupka i bezpretensjonalnego młodego mężczyzny. Dołącza do nich rezolutna jedenastolatka, która woli azyl pośród łąk od nowobogackiego domu rodzinnego.