kino nieme

Filmy nieme, początki światowej kinematografii oglądane przy współczesnej muzyce twórców, którzy specjalnie na sopocki festiwal przygotowują swoją autorską wizję ścieżki muzycznej.


MARCIN MASECKI + JUREK ROGIEWICZ DO FILMU MOCNY CZŁOWIEK

mocny_czlowiekMOCNY CZŁOWIEK
reż. Henryk Szaro, Polska, 1929, 78 min

Jeden z ostatnich polskich filmów epoki kina niemego. Film stanowi doskonałe studium artysty, który przegrywa w walce z własnym sumieniem. Film ukazuje kolejne etapy moralnego upadku artysty. Henryk Bielecki za wszelką cenę dąży do sławy i bogactwa. Bez wahania knuje spisek, morduje podstępnie swojego przyjaciela pisarza, aby wydać jego rękopisy pod własnym nazwiskiem. Jednak kolejno zdobywane sukcesy dają mu poczucie słabości. Po spotkaniu uroczej Niny mocą miłości na nowo odżywa w nim dawno uśpiona moralność. Do tej pory człowiek mocny zdobytą sławą i bogactwem, stacza niezwykle trudną wewnętrzną walkę.

marcin-maseckiMARCIN MASECKI
Pianista, kompozytor, członek wytwórni Lado ABC, lider i partycypant ogromnej ilości różnorodnych projektów. Prowadził zespół Profesjonalizm, był dyrektorem pierwszej edycji Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej, oraz członkiem międzynarodowego zespołu Paristetris. Jego główny bieżący projekt to Polonezy – dziesięcioosobowa orkiestra dęta grająca autorski zestaw polonezów – za który otrzymał Paszport Polityki. Równoległym koniem Maseckiego jest muzyka klasyczna, którą najczęściej prezentuje w nietuzinkowy sposób (nietuzinkowe miejsca, nietuzinkowe instrumenty, nietuzinkowa interpretacja).


Przedsprzedaż biletów on-line: 25 zł (w dniu koncertu 30 zł) | kup tutaj >>


JACASZEK DO FILMU GOLEM

Der GolemGOLEM
reż. Paul Wegener, Carl Boese, Niemcy, 1920, 85 min

Golem to jeden z najważniejszych niemieckich filmów epoki kina niemego. W średniowiecznym getcie praskim, Żydzi zostają wygnani z polecenia cesarza. Rabin Liwa, aby temu zapobiec przywołuje do życia Golema. Władca w obawie przed ożywioną glinianą figurą cofa rozkaz. Potwór jednak, pod wpływem nowego układu gwiazd występuje przeciwko cesarzowi i stworzycielowi.

jacaszekJACASZEK
Kompozytor i producent muzyki elektroakustycznej, łączącej dźwięki preparowane elektronicznie z żywym instrumentarium. Ma na swoim koncie 4 autorskie albumy, muzykę teatralną i filmową, słuchowiska. Współpracuje z muzykami, choreografami, artystami tworzącymi nowe media i performerami, a także z malarzami, poetami, pisarzami. Ważną rolę w twórczości kompozytora pełni współpraca z twórcami filmowymi i teatralnymi. Za muzykę skomponowaną do spektaklu Teatru Telewizji Golgota Wrocławska w reżyserii Jana Komasy otrzymał Grand Prix Festiwalu Dwa Teatry w 2009 roku. Jest m.in. autorem muzyki do filmu Sala samobójców Jana Komasy.

Razem z Jacaszkiem koncert zagra klarnecista Andrzej Wojciechowski.


Przedsprzedaż biletów on-line: 20 zł (w dniu koncertu 25 zł) | kup tutaj >>