HER

SPIKE JONZE, a właściwie Adam Spiegel  – amerykański reżyser i producent filmowy oraz autor teledysków, epizodycznie aktor. Karierę filmową zaczynał od kręcenia reklam i teledysków, wcześniej współpracował z pismami poświęconymi sportom ekstremalnym. Jego pseudonim jest ironicznym hołdem złożonym muzykowi i komikowi z lat 40., Spike’owi Jonesowi. Realizował teledyski takich gwiazd jak Beastie Boys, Weezer, R.E.M., Björk, The Chemical Brothers czy Sonic Youth. Nie porzucił tego gatunku filmowego nawet po sukcesie wyreżyserowanych przez niego dzieł pełnometrażowych. Z kina jest znany dzięki dwóm filmom stworzonym we współpracy ze scenarzystą Charlie Kaufmanem – Być jak John Malkovich i Adaptacja. Za Być jak John Malkovich nominowano do Oscara w kategorii reżyseria. Jest także producentem Jackass – serii programów zrealizowanych na zlecenie MTV. W 2014 r. zdobył Oscara oraz Złoty Glob za najlepszy scenariusz oryginalny za film Ona. Jonze jest także utalentowanym fotografem. Jego prace można podziwiać w licznych magazynach. W latach 1999-2003 był mężem Sofii Coppoli.


ONA
(Her), USA, 2013, 126 min

Oscar 2014 – Najlepszy scenariusz oryginalny

Niezwykła historia miłosna, dziejąca się w niedalekiej przyszłości. Samotny pisarz – Theodore (Joaquin Phoenix) kupuje nowy system operacyjny, który jest tak zaprojektowany, aby spełnić wszystkie potrzeby użytkownika. Między nim, a jego systemem operacyjnym, rozwija się romans… Ta nieprawdopodobna opowieść pokazuje jak wielki wpływ może mieć na nas nowoczesna technologia.


GDZIE MIESZKAJĄ DZIKIE STWORY
(Where the Wild Things Are), Australia, Niemcy, USA, 2009, 101 min

Ekranizacja książki dla dzieci Maurice’a Sendaka „Where the Wild Things Are” przedstawiającej przygody Maksa, małego i psotliwego chłopca, którego mama posłała do pokoju za nieposłuszeństwo. Nieskrępowana wyobraźnia przenosi go do lasu rosnącego nieopodal rozległego morza, a zachwycony Max zostaje królem nieokiełznanej krainy.


ADAPTACJA
(Adaptation), USA, 2003, 106 min

MFF Berlinale – Nagroda Grand Prix Jury
BAFTA – Najlepszy scenariusz adaptowany
Złoty Glob – Najlepszy aktor i aktorka

Historia w której prawda przeplata się z fikcją, a życie ze sztuką. Charlie Kaufman jest utalentowanym, ale zakompleksionym i neurotycznym scenarzystą filmowym. Charlie uwielbia swoją pracę, za to nie bardzo potrafi odnaleźć się w otaczającym świecie. Jest paranoikiem bojącym się kontaktów z otoczeniem, a szczególnie z kobietami. Wówczas na ratunek  przybywa jego brat. Choć obaj są bliźniakami, ich charaktery kompletnie się różnią.


SCENES FROM THE SUBURBS
USA, 2011, 28 min

Film krótkometrażowy inspirowany muzyką z albumu zespołu Arcade Fire „The Suburbs”.


THE WORK OF DIRECTOR…

Kompilacja teledysków w reżyserii Spike Jonza m.in. dla zespołów Beastie Boys, Fatboy Slim, Chemical Brothers, Bjork i Weezer.


BYĆ JAK JOHN MALKOVICH
(Being John Malkovich), USA, 1999, 112 min – z przyczyn niezależnych od festiwalu pokaz filmu niestety nie odbędzie się

John Horatio Malkovich (John Malkovich) rzuca karierę aktorską i poświęca się lalkarstwu, by również w tej dziedzinie dowieść swego mistrzostwa. Dlaczego? Bo poznał śliczną Maxine (Catherine Keener), która w chwili miłosnych uniesień nazywa go Lotte. Jak to? Lotte (Cameron Diaz) to imię żony kolegi z pracy, która na Maxine zrobiła ogromne wrażenie. I co on na to? Kolega wściekł się, bo to on, Craig Schwartz (John Cusack), kochał się na zabój w Maxine, a poza tym znalazł sekretne wejście do mózgu Johna Malkovicha. Gdzie? W pracy, na siódmym i pół piętrze pewnego biurowca na Manhattanie. I co z tego wynikło? Pewnego dnia w kolejce do zwiedzania mózgu Malkovicha stanął sam John Malkovich…