Jagten-La

Niezwykły talent Vinterberga ujawnił się już na początku jego drogi twórczej – jego film dyplomowy Last Round zdobył wiele nagród i był nominowany do studenckiego Oscara. W 1996 roku Vinterberg wyreżyserował swój pierwszy film fabularny zatytułowany Bohaterowie, który wygrał aż trzy statuetki Roberta.  W 1995 r. wspólnie z Larsem von Trierem napisał manifest Dogma 95, a w 1998 r. zrealizował w pełni zgodny z postulatami manifestu film Festen w całości nakręcony kamerą „z ręki”. Film został obsypany nagrodami. Najważniejsze z nich to Nagroda Specjalna Jury festiwalu w Cannes, Europejska Nagroda Filmowa dla europejskiego odkrycia roku oraz nagrody dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego od krytyków filmowych z Los Angeles i Nowego Jorku. W 2008 roku Vinterberg, von Trier oraz dwaj pozostali twórcy Dogmy – Kristian Levring i Søren Kragh-Jacobsen zostali uhonorowani Europejską Nagrodą Filmową za wyjątkowe europejskie osiągniecie w światowym kinie. Vinterberg nakręcił dwa filmy anglojęzyczne: Wszystko dla miłości z 2003 r. oraz Moja droga Wendy z 2005 r. na podstawie scenariusza Larsa von Triera. Do produkcji w rodzimym języku powrócił w 2007 r. realizując komedię En mand kommer hjem, a następnie w 2010 roku dramat Submarino, który był prezentowany w konkursie głównym na Berlinale. Ostatni film Polowanie był nominowany do Oskara w kategorii Film Nieanglojęzyczny. Ponadto Vinterberg napisał i wyreżyserował sztukę teatralną dla wiedeńskiego Burgtheater, która została entuzjastycznie przyjęta przez widzów. Jest też reżyserem teledysków Blur i Metalliki.


POLOWANIE
(Jagten), Dania, 2012, 115 min

MFF Cannes 2012 – Nagroda specjalna Jury
Europejska Nagroda Filmowa  2012 – Najlepszy europejski scenariusz

Niewinne kłamstwo małoletniej podopiecznej zmienia w piekło życie nauczyciela z prowincji. Mężczyzna staje się celem nagonki lokalnej społeczności, która z góry uznaje go winnym i postanawia na własną rękę wymierzyć sprawiedliwość. Błyskotliwy thriller Vinterberga, z poruszającą i zapadającą w pamięć rolą Madsa Mikkelsena, był jedną z największych sensacji festiwalu w Cannes w 2012 r., zdobywając trzy nagrody: dla najlepszego aktora, Jury Ekumenicznego oraz Vulcain Prize za zdjęcia Charlotte Bruus Christensen. To jeden z najlepszych filmów roku.


SUBMARINO
reż. Dania, Szwecja, 2010, 110 min

Europejska Nagroda Filmowa 2010 – Najlepszy europejski aktor roku

Film oparty na duńskiej powieści. Dręczeni wyrzutami sumienia po tragicznych wydarzeniach z dzieciństwa dwaj bracia od lat nie utrzymują ze sobą kontaktu. Pretekstem do ponownego spotkania staje się pogrzeb matki. W filmie połowa występujących aktorów to nowicjusze, dzięki czemu film przypomina założenia manifestu Dogma 95, którego Vinterberg jest współtwórcą, jak i poprzednie jego filmy.


MOJA DROGA WENDY
(Dear Wendy), Dania, Niemcy, Francja, 2004, 105 min

Scenariusz filmu napisał Lars von Trier. Akcja obrazu rozgrywa się w małym górniczym miasteczku i opowiada o grupie ludzi zafascynowanych bronią palną. Głównym bohaterem jest osiemnastoletni Dick, który swój pistolet ochrzcił imieniem Wendy. Kupując go młody pacyfista myślał, że to zabawka. Jak się później okaże ta domniemana zabawka zmieni zarówno życie Dicka, jak i wszystkich otaczających go ludzi…


WSZYSTKO DLA MIŁOŚCI
(It’s All About Love), Dania, Holandia, Francja, Niemcy, Szwecja, USA, 2003, 104 min

Jest lato roku 2021. Świat nawiedza globalne oziębienie, w Ugandzie nawet zanika grawitacja. Elena jest słynną łyżwiarką, jednak chce się wycofać z życia publicznego. Od dłuższego czasu jest w separacji z mężem, Johnem. Gdy ten przyjeżdża do Nowego Jorku, by podpisać dokumenty rozwodowe, na jaw wychodzi, że grozi im niebezpieczeństwo. Jednocześnie John i Elena odkrywają, że wciąż mogą uratować swój związek.


FESTEN
Dania, Szwecja, 1998, 105 min

MFF Cannes 1998 – Nagroda Jury
Europejska Nagroda Filmowa 1998 – Europejskie odkrycie roku

W wiejskiej posiadłości szykuje się doroczna feta. Mają to być huczne obchody 60. urodzin Helge Klingenfelta – właściciela posiadłości i patriarchy rodu. Wszyscy są zaproszeni. Przyjaciele, rodzina i bliscy Helego – jego kochająca żona, Elsie i trójka dorosłych dzieci: Christian, Michael i Helena. Gdy goście się zjawiają, Helge wzywa najstarszego syna, Christiana na rozmowę. W swoim gabinecie prosi go, by wygłosił mowę ku pamięci swej siostry bliźniaczki zmarłej rok wcześniej. Nie może wiedzieć dlaczego syn tak chętnie na to przystaje i jakie będą tego konsekwencje.


BOHATEROWIE
(De størstehelte), Dania, 1996, 90 min

Karsten i Peter wraz z córką Karstena podróżują po drogach Szwecji  szukając przygód i próbując zapomnieć o kłopotach codziennego życia. Karsten jest na przepustce z więzienia, gdzie trafił za napad na bank. Po raz pierwszy ma okazję spotkać się ze swoją córką, która nie wie nic o jego kryminalnej przeszłości.


Pokazy filmów Thomasa Vinterberga odbywają się dzięki współpracy z: