Najciekawsze, najgłośniejsze a także najbardziej kontrowersyjne filmy minionego sezonu, prezentowane m.in. na najważniejszych światowych festiwalach filmowych jak Cannes, Berlinale, Toronto i Wenecja.

Na najlepszy film w tej sekcji głosować będzie festiwalowa publiczność.


La Piscina - 2013 WinnerBASEN
(La Piscina), reż. Carlos Quintela, Kuba, Wenezuela, 2011, 65 min

Sopot Film Festival 2013 – Najlepszy film
MFF Berlinale 2013 – Oficjalna Selekcja

Lato w Hawanie. Czworo niepełnosprawnych nastolatków spędza cały dzień na basenie razem ze swoim instruktorem Estebanem, introwertykiem i byłym zawodowym pływakiem. Odrzuceni przez społeczeństwo walczą i spierają się ze sobą nawzajem. W końcu jednak jednoczą się dzięki swoim niedoskonałością.


Frances-Ha_4FRANCES HA
reż. Noah Baumbach, USA, 2012, 86 min

Złote Globy 2014 – Nominacja najlepszy film
British Independent Film Award 2013 – Nominacja: Najlepszy film zagraniczny

„Współczesna wersja Manhattanu Woody’ego Allena”, „historia, którą ogląda się jak zaginioną perełkę francuskiej Nowej Fali” – to tylko niektóre z entuzjastycznych komentarzy prasy na temat filmu. Greta Gerwig okrzyknięta „Woodym Allenem” w spódnicy w roli Frances Ha – niespełnionej tancerki, niepoprawnej optymistki, ujmującej neurotyczki. Frances ma 27 lat i każdego dnia budzi się z nowym pomysłem na przyszłość. Nominowany do Oscara NoahBaumbach z lekkością twórców francuskiej Nowej Fali wprowadza nas w świat nowojorskich artystów, którzy poszukują swojej drogi.


Grand BudapestGRAND BUDAPEST HOTEL
reż. Wes Anderson, USA, Niemcy, 2014, 101 min

MFF Berlinale 2014 – Srebrny Niedźwiedź

„Grand Budapest Hotel” to żywa, zabawna i ponadczasowa historia o przyjaźni, honorze i spełnionych obietnicach. Wes Anderson wyjaśnia, że jego ósmy film jest inspirowany komediami z lat trzydziestych i wspomnieniami Stefana Zweiga – austriackiego poety, prozaika i dramaturga. Bohaterem filmu jest Monsieur Gustave H, legendarny konsjerż słynnego w dwudziestoleciu międzywojennym hotelu. Jego najbardziej zaufanym przyjacielem zostaje Zero Moustafa – boy hotelowy. Historia toczy się wokół kradzieży cennego renesansowego obrazu, walki o rodzinny majątek i romansu – a wszystko to ze zmieniającą się Europą w tle.


idaIDA
reż. Paweł Pawlikowski, Dania, Polska, 2013, 80 min

London Film Festival 2013 – Grand Prix
MFF w Toronto 2013 – Nagroda Specjalna
Gdynia – Festiwal Filmowy 2013 – najlepszy film, najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca, zdjęcia, scenografia, nagroda dziennikarzy
Warszawski Festiwal Filmowy 2013 – Grand Prix w konkursie międzynarodowym, Nagroda Jury Ekumenicznego
Orły 2014 – Najlepszy film, najlepsza główna rola kobieca, najlepszy reżyser, najlepszy montaż

Lata 60. w Polsce. Anna jest nowicjuszką, sierotą wychowywaną w zakonie. Przed złożeniem ślubów matka przełożona stawia warunek: Anna musi odwiedzić swoją ciotkę Wandę, jedyną żyjącą krewną. Obie wyruszają w podróż, która ma im pomóc nie tylko w poznaniu tragicznej historii ich rodziny, ale i prawdy o tym, kim są. Poruszający, kameralny, wybitny w obrazie dramat, którym reżyser wraca do rodzinnego kraju. Z wielkim wyczuciem łączy intymną historię młodej kobiety z historycznym i społecznym tłem.


lockeLOCKE
reż. Steven Knight, USA, Wielka Brytania, 2103, 82 min

MFF w Wenecji 2013 – Oficjalna Selekcja
London Film Festival 2013 – Oficjalna Selekcja
British Independent Film Award 2013 – Najlepszy scenariusz

Ivan Locke (Tom Hardy) ma idealną rodzinę, świetną pracę, a następnego dnia ma nastąpić ukoronowanie jego kariery zawodowej. Jeden telefon zmusza go do podjęcia decyzji, która stawia wszystko na jednej szali. Locke przykuwa uwagę dramatyczną ludzką historią o tym, jak życie człowieka bezpowrotnie się zmienia w ciągu jednej nocy, a podczas jazdy samochodem rozwiązuje sprawy wydające się nie do rozwiązania.


lekcje-harmoniiLEKCJE HARMONII
(Uroki garmonii), reż. Emir Baigazin, Kazachstan, Niemcy, 2013, 115 min

MFF w Berlinie 2013 – Srebrny Niedźwiedź;
São Paulo International Film Festival 2013 – Najlepszy film, Nagroda krytyków

W trakcie badania lekarskiego 13-letni Aslan zostaje upokorzony przed swoimi kolegami. Incydent uruchamia ukryte zaburzenie osobowości. Gnębiony poczuciem niższości ma obsesję czystości i dążenia do perfekcji, a także kontrolowania wszystkiego wokół. Powoduje to coraz trudniejsze sytuacje, jako że chłopiec mieszka z babcią w kazachskiej wiosce. Jednym z jego prześladowców jest Bolat, wymuszający haracz od młodszych dzieci. Reżyser rysuje obraz mechanizmów marginalizacji i przemocy, opowiadając historię chłopca, który ma odwagę stawić im czoła, choć może to doprowadzić do jego zguby.


mandarynkiMANDARYNKI
(Mandariinid), reż. Zaza Urushadze, Gruzja, Estonia, 2013, 87 min

Rok 1992. Ciszę abchaskich sadów przerywają odgłosy toczącej się wojny. Mało kto je słyszy, bo okolica zagrożona wojenną pożogą jest wyludniona. Swoich domów nie opuścili tylko bezstronni Estończycy – pielęgnujący mandarynkowe drzewka Markus i jego sąsiad, produkujący skrzynki Ivo. Po jednej z bitew Ivo znajduje ocalałego z potyczki rannego Czeczena. Nie zważając na niebezpieczeństwo, zabiera go do domu. Markus znajduje tymczasem rannego Gruzina. Bezstronni plantatorzy mają teraz pod swoim dachem żołnierzy wrogich sobie armii. Czy będą potrafili się porozumieć i w małej abchaskiej wiosce nie rozleje się krew?


nieznajomy-nad-jezioremNIEZNAJOMY NAD JEZIOREM
(L’Inconnu du Lac), reż. Alain Guiraudie, Francja, 2013, 92 min

Najbardziej zaskakujący film ubiegłorocznego festiwalu w Cannes, z pozoru erotyczny thriller, w istocie wielopiętrowa metafora. Młody mężczyzna o chłopięcej urodzie spędza lato na codziennym „cruisingu” po gejowskiej plaży. Przy okazji zaprzyjaźnia się z siedzącym na uboczu brzuchatym facetem, jednak serce zaczyna mu bić dopiero na widok charyzmatycznego wąsacza à la Tom Selleck. Pewnego wieczora staje się świadkiem morderstwa…


nimfomankaNIMFOMANKA – CZĘŚĆ I i II
(Nymphomaniac), reż. Lars von Trier, Dania, Niemcy, Francja, Belgia, Wielka Brytania, 2013, 110 min (cz. I) + 130 min (cz. II)

Zmysłowe, perwersyjne, podniecające, śmieszne, liryczne, wybuchowe, bluźniercze, niebezpieczne, czułe, uwodzące, kontrowersyjne – wszystkie te określenia tracą moc wobec najnowszego filmu Larsa von Triera. W świecie opętanym przez seks. Nimfomanka jest inteligentną i prowokacyjną opowieścią o podporządkowaniu życia poszukiwaniu rozkoszy. Reżyser stworzył przenikliwe arcydzieło erotyczne – film, który jak żaden inny, podzieli widownię na entuzjastów i oburzonych przekroczeniem granic.


Oh BoyOH BOY!
reż. Jan Ole Gerster, Niemcy, 2012, 85 min

Europejska Nagroda Filmowa 2013 – Europejskie odkrycie roku: Jan Ole Gerster

Niko jest wyrzuconym z uniwersytetu dwudziestokilkulatkiem. Żyje chwilą, bezsennie włóczy się ulicami Berlina i zachwyca ludźmi, których spotyka na swojej drodze. Nie zauważa jednak, jak szybko sam staje się outsiderem. Wszystko zmienia się, gdy Niko zostaje zmuszony do konfrontacji z konsekwencjami swojej bierności.


PapuszaPAPUSZA
reż. Krzysztof Krauze, Joanna Kos-Krauze, Polska, 2013, 131 min

Festiwal Filmowy Gdynia 2013 – Najlepsza muzyka, Najlepsza drugoplanowa rola męska
Karlowe Vary 2013 – Wyróżnienie specjalne

Niezwykła historia, wyjątkowej kobiety Bronisławy Wajs, pierwszej romskiej, cygańskiej – poetki, która spisała i wydała swoje wiersze. To również opowieść o przyjaźni trzech wielkich poetów: Jerzego Ficowskiego, Papuszy i Tuwima. Żyjący przez dwa lata w taborze Dionizego Wajsa, zafascynowany kulturą cygańską początkujący poeta Ficowski, odkrywa jej talent, sam uczy się języka cygańskiego, a potem walczy o wydanie jej wierszy. Sukces Papuszy, nie byłby możliwy bez wsparcia i pomocy Juliana Tuwima, który zachwycony talentem poetki, doprowadził do publikacji jej wierszy w języku polskim.


Pod_mocnym_aniolemPOD MOCNYM ANIOŁEM
reż. Wojciech Smarzowski, Polska, 2014, 109 min

Wstrząsająca opowieść o nałogu i próbach wydobycia się z niego – i o miłości, która wszystko ocala. Scenariusz jest oparty na znakomitej powieści Jerzego Pilcha. To opowieść o powolnym upadku człowieka spętanego nałogiem, niełatwej, momentami tragicznej walce o przetrwanie, zwątpieniu, nadziei, kolejnym upadku, wielkiej determinacji, aż po światełko w tunelu w postaci odwzajemnionej miłości do kobiety.


pozycja_dzieckaPOZYCJA DZIECKA
(Poziţia Copilului), reż. Călin Peter Netzer, Rumunia, 2013, 112 min

MFF w Berlinie 2013 – Złoty Niedźwiedź

Cornelia właśnie skończyła 60 lat, jest zadbana, majętna i szanowana. Z jednej strony to wpływowa kobieta, która osiągnęła sukces zawodowy, ma wpływowych znajomych wśród bukareszteńskich elit. Z drugiej strony wciąż chce być przykładną matką dla swojego jedynaka, 34-letniego Barbu. Kiedy Cornelia dowiaduje się, że syn uczestniczył w tragicznym wypadku, zaczyna walczyć o niego jak lwica o swoje młode. Do czego się posunie, by ratować syna?


przed_polnoca_1PRZED PÓŁNOCĄ
(Before Midnight), reż. Richard Linklater, USA, 2013, 108 min

Oscary 2013 – Nominacja za Scenariusz Oryginalny
Amerykańskie Stowarzyszenie Krytyków Filmowych 2013 – Najlepszy scenariusz

Ostatnia część trylogii z cyklu „Przed wschodem słońca” i „Przed zachodem słońca” z Julie Delpy i Ethanem Hawakiem w rolach głównych. Po raz pierwszy spotkali się Przed wschodem słońca w pociągu do Wiednia. Dziewięć lat później wpadli na siebie w Paryżu Przed zachodem słońca. Co się wydarzy w ich związku na wakacjach w słonecznej Grecji? Ta dwójka z pewnością nie będzie się ze sobą nudzić. Błyskotliwe rozmowy, cięte riposty, sarkastyczny humor i emocje jeszcze bardziej intensywne niż wcześniej.


przeszloscPRZESZŁOŚĆ
(Le passe), reż. Asghar Farhadi, Francja, Włochy, 130 min

Cannes 2013 – Nagroda Specjalna Jury, Nagroda Specjalna Jury Ekumenicznego
Cezary 2014 – 5 nominacji
Złote Globy 2014 – Nominacja Najlepszy film zagraniczny

Ahmad i Marie nieformalnie zakończyli swój związek cztery lata temu. Po długiej rozłące mężczyzna przylatuje do Paryża, aby podpisać dokumenty i tym samym ostatecznie doprowadzić sprawę rozwodową do końca. Marie chce załatwić wszelkie formalności, bo planuje ślub z Samirem. Spotkanie nabiera dramatyzmu, kiedy Ahmad dowiaduje się, że atmosfera w domu Marie daleka jest od normalności. Kolejne tajemnice z przeszłości wychodzą na jaw, nie pozostając bez wpływu na codzienne życie domowników.


SalvoSALVO. OCALONY
(Salvo), reż. Fabio Grassadonia, Antonio Piazza, Włochy, Francja, 2013, 104 min

Cannes 2013 – Grand Prix Międzynarodowego Tygodnia Krytyki
London Film Festival 2013 – Oficjalna Selekcja
CPH PIX 2014 – Oficjalna Selekcja

Akcja filmu dzieje się w przepięknej scenerii Palermo i jego okolic.  Bohaterem jest Salvo, który należy do sycylijskiej mafii. W akcie zemsty zakrada się do domu innego mafioza. Spotyka tam jego siostrę Ritę – piękną, młodą i niewidomą dziewczynę, która jest świadkiem, jak Salvo zabija jej brata. Mężczyzna decyduje się ją porwać i razem zamieszkują w opuszczonym magazynie, a wspólnie spędzony czas zbliża ich do siebie.


Stacja-WarszawaSTACJA WARSZAWA
reż. Maciej Cuske, Kacper Lisowski, Nenad Miković, Mateusz Rakowicz, Tymon Wyciszkiewicz, Polska, 2013, 90 min

38. Gdynia – Festiwal Filmowy 2013
Festiwal Dwa Brzegi 2013

Sześć splecionych historii składa się na niepokorny portret współczesnej Warszawy. Igła to były więzień, któremu zwiduje się Matka Boska. W swej wędrówce po Warszawie spotyka kolejnych bohaterów: Marcina – wyglądającego na nieśmiałego biznesmena, Lucy – pracującą w sex-shopie marzycielkę, Filipa – nastolatka pragnącego wyrwać się z rodzinnej wsi, Jurka – zgorzkniałego alkoholika, który przegrał swoje życie oraz Monikę – korporacyjną singielkę. Łączy ich samotność, wyobcowanie charakterystyczne dla mieszkańców współczesnych metropolii.


skyttenSTRZELEC
(Skytten), reż. Annette K. Olesen, Dania, 2013, 90 min

Thriller poruszający tematykę ekologii. Dziennikarka polityczna, Mia Moesgaard, bada temat ryzykownych wierceń w poszukiwaniu ropy na Grenlandii. W przygotowanym przez siebie materiale ogłasza, że nie zdziwią jej protesty mieszkańców, które mogą nawet doprowadzić do zamieszek. Rasmus Holm Jansen, geofizyk i były strzelec olimpijski, ogląda jej wystąpienie na antenie i proponuje jej układ. Ona ma pisać a on strzelać. Jansen daje przy tym ultimatum duńskim politykom. Wiercenia mają się zakończyć, albo zaczną ginąć ludzie. Początkowo nieświadoma konsekwencji Mia staje się częścią jego misternego planu.


tomTOM
(Tom a la Ferme), reż. Xavier Dolan, Francja, Kanada, 95 min

MFF w Wenecji 2013 – Nagroda FIPRESCI
MFF w Toronto 2013 – Oficjalna Selekcja
London Film Festival 2013 – Oficjalna Selekcja

Najnowszy obraz Dolana to thriller psychologiczny, a sam reżyser wciela się w rolę głównego bohatera. Scenariusz powstał na podstawie sztuki autorstwa uznanego pisarza, Michela Marca Boucharda. Tom, młody copywriter, wyrusza w podróż na pogrzeb kochanka. Na miejscu odkrywa, że nikt nic nie wie ani o nim, ani o tym, co go łączyło ze zmarłym. Brat nieboszczyka wkrótce ustala zasady dziwnej gry, do której wciąga Toma.


wielki-liberaceWIELKI LIBERACE
(Behind the Candelabra), reż. Steven Soderbergh, USA, 2013, 118 min

Złote Globy 2014 – Najlepszy Aktor, Najlepszy film lub miniserial TV
Nagrody Emmy 2014 – Najlepszy Aktor, Najlepsza Charakteryzacja, Najlepsza reżyseria, Najlepsze stroje, Najlepszy montaż
Cannes 2013 – Udział w Konkursie Głównym

Prawdziwa historia wielkiej gwiazdy rozrywki XX wieku. Świat znał go jako Valentino Liberace – bajecznie bogatego, niewiarygodnie utalentowanego i kochanego przez publiczność celebrytę polskiego pochodzenia. Jego występy zawsze były wielkim wydarzeniem, a pełen przepychu styl stał się inspiracją m.in. dla Eltona Johna, Madonny, czy Lady Gagi. Jednak jego prywatne życie odbiegało od wszystkiego, co wiedziały o nim miliony fanów.


wielkie_pieknoWIELKIE PIĘKNO
(La grande bellezza), reż. Paolo Sorrentino, Francja, Włochy, 2013, 142 min

Oscar 2014 – Najlepszy Film Nieanglojęzyczny
Europejskie Nagrody Filmowe 2013 – Najlepszy Europejski Film Roku
Złote Globy 2014 – Najlepszy film nieanglojęzyczny
Nagroda BAFTA 2014 – Najlepszy film nieanglojęzyczny

Jep Gambardella poświęcił życie zabawie. Od momentu wydania swojej pierwszej i jedynej powieści obracał się wśród włoskiej socjety kulturalnej, bawiąc się do białego rana. W jego 65. urodziny wszystko się zmienia. Jep popada w melancholijny nastrój, naznaczony refleksją o przeszłości. Dokonuje bolesnego rozliczenia, analizuje wszystko to, co zrobił i do czego nakłonili go przyjaciele, by ostatecznie cieszyć się nadal ponadczasowym krajobrazem absurdalnego, obezwładniająco pięknego Rzymu.


wilgotne-miejscaWILGOTNE MIEJSCA
(Feuchtgebiete), reż. David Wnendt, Niemcy 2013, 109 min

MFF Locarno 2013 – Oficjalna Selekcja
Off Plus Camera 2014 – Nagroda Publiczności MFF Sundance 2014 – Oficjalna Selekcja

Inteligentna adaptacja nieprzekładalnej na filmowy język prowokacyjnej i skandalizującej powieści Charlotte Roche, przetłumaczonej na 27 języków, opublikowanej w 28 krajach i uznanej – zaledwie po kilku tygodniach od wydania – za bestseller 2008 roku. Utrzymany w stylistyce muzycznego teledysku film przypomina takie kontrowersyjne obrazy jak „Trainspotting”, czy „Biegnij Lola Biegnij” i pokazuje wszystko to, co w ludzkim ciele ukryte, wstydliwe, nieprzyjemne i śmierdzące.


Witaj w klubieWITAJ W KLUBIE
(Dallas Buyers Club), reż. Jean-Marc Vallee, USA, 117 min

Oscary 2014 – Najlepszy Aktor pierwszoplanowy i drugoplanowy

Ron (Matthew McConaughey) żyje z dnia na dzień. Pali jak smok, lubi bourbon, kobiety i rodeo. Nic ponad szybkie i proste przyjemności. Wiadomość o tym, że jest nosicielem wirusa HIV to dla niego szokujący wyrok, z którym nie chce się pogodzić. Tym bardziej, że w jego środowisku ta choroba kojarzy się wyłącznie z homoseksualistami, a on nim nie jest. Jedzie do Meksyku, z którego zamierza szmuglować zakazane w USA leki. Po powrocie niespodziewanie zdobywa sojusznika w osobie queerowego transseksualisty, Rayona (Jared Leto). Ten pozornie niedobrany duet wspólnie zaczyna prowadzić klub, w którym inni szukają ratunku.


wypełnic-pustkeWYPEŁNIĆ PUSTKĘ
(Fill the Void), reż. Rama Burshtein, Izrael, 2012, 87 min

MFF Wenecja 2012 – Konkurs Główny, Nagroda dla Najlepszej Aktorki
MFF Toronto 2012 – Sekcja Odkrycia

Fascynujący obrazu chasydzkiej społeczności widzianej oczami młodej kobiety, która musi wybierać pomiędzy pragnieniem serca a rodzinną powinnością. Historia niczym z powieści Jane Austen – ale osadzona w realiach ortodoksyjnych Żydów z Tel Avivu, w świecie sztywnych reguł i wielowiekowej tradycji. Osiemnastoletnia Shira po śmierci starszej siostry musi od nowa szukać swojego miejsca w społeczności. Jej osobiste szczęście zależy całkowicie od umiejętności odnalezienia się w relacjach z najbliższymi, które tylko pozornie są ściśle sformalizowane przez religię i tradycję.


Zycie AdeliŻYCIE ADELI: ROZDZIAŁ 1 i 2
(La vied’Adèle), reż. Abdellatif Kechiche, Belgia, Francja, Hiszpania, Tunezja, 2013, 179 min

Cannes 2013 – Złota Palma

Życie Adeli: Rozdział 1 i 2 zaczyna się, kiedy tytułowa bohaterka ma 15 lat i jest w liceum. Przeżywa pierwsze zauroczenie, pierwszy seks, miłosne rozczarowanie. Jedna rzecz nie ulega dla niej wątpliwości: dziewczyny chodzą z chłopakami. Jej życie zmienia się jednak na zawsze, gdy pewnego razu spotyka Emmę, młodą kobietę o niebieskich włosach. To właśnie dzięki niej Adela odkryje swoje pragnienia i kobietę w sobie. Na oczach widzów Adela dojrzewa, poszukuje swojej życiowej drogi, gubi ją i znowu odnajduje…