Dokumenty i filmy fabularne poświęcone muzyce i sztuce. Na najlepszy film w tej sekcji głosować będzie festiwalowa publiczność.
CAMILLE CLAUDEL 1915
reż. Bruno Dumont, Francja, 2013, 95 min
Berlinale 2013 – Konkurs Główny
MFF w Stambule 2013 – Nagroda FIPRESCI
Akcja filmu rozpoczyna się w 1915 roku. Rzeźbiarka Camille Claudel (JulietteBinoche) zostaje wysłana przez rodzinę do ośrodka dla obłąkanych na południu Francji. Niegdyś uczennica i kochanka Auguste’a Rodina, teraz opuszczona przez najbliższych, dręczona obsesjami, miota się między paranoją, a apatią. Reżyser, Bruno Daumont, pokazuje, jak wokół bohaterki wznoszą się kolejne mury – otaczają ją zimne ściany szpitala i pozbawieni władzy nad swoim życiem pensjonariusze. Obojętność brata Camille wobec jej cierpienia spowodowała, że spędziła w ośrodku 30 lat, definitywnie zrywając ze sztuką.
GOLTZIUS AND THE PELICAN COMPANY
reż. Peter Greenaway, Chorwacja, Francja, Holandia, Wlk. Brytania, 2012, 128 min
Druga część trylogii Holenderscy mistrzowie. XVI-wieczny malarz, rysownik i ilustrator, Hendrik Goltzius, usiłuje przekonać margrabię Alzacji do sfinansowania drukarni, dzięki której mógłby wydać erotyczną, obrazkową wersję Starego Testamentu. Tworzy naturalistyczne inscenizacje, które ilustrują pełne erotyki biblijne przypowieści: od Adama i Ewy i narodzin seksu analnego przez perwersje seksualne, kazirodztwo po homoseksualizm. Skomplikowanym relacjom między aktorami, dworzanami i władcą towarzyszą wątki edukacyjne – poznajemy słynne obrazy na tematy biblijne i ich interpretację. To biografia daleka od politycznej poprawności.
DZIENNIK Z PODRÓŻY
reż. Piotr Stasik, Polska, 2013
54. Krakowski Festiwal Filmowy – udział w konkursie głównym
Film dokumentalny Dziennik z podróży to historia przyjaźni Tadeusza Rolke, 82-letniego mistrza fotografii reportażowej, i 15-letniego zafascynowanego fotografią Michała. Osią narracji jest letni projekt fotograficzny – tytułowa podróż, w którą wyruszają bohaterowie. Przez miesiąc jeżdżą po całej Polsce starym kamperem, w którym organizują ciemnię i z którego dokumentują życie miasteczek odwiedzanych na trasie, angażując spotkanych ludzi i wręczając im efekty fotograficznych spotkań. Nauka fotografowania jest tylko pretekstem, by pokazać ewolucję relacji mistrz-uczeń, towarzyszącą kolejnym fotograficznym zadaniom, które Tadeusz Rolke wymyśla dla swojego towarzysza podróży.
GRANATOWY ZESZYT
reż. Natasza Ziółkowska-Kurczuk, Polska, Szwajcaria, 2013, 72 min
Film jest poświęcony postaci Witolda Lutosławskiego, wszechstronnego kompozytora, erudyty i człowieka renesansu, wielowymiarowego artysty i niekwestionowanego autorytetu moralnego. Realizatorzy chcą podkreślić rolę Witolda Lutosławskiego w historii muzyki XX wieku. a także przybliżyć szerokiemu gronu odbiorców życie i twórczość artysty uznawanego za jednego z najwybitniejszych kompozytorów świata. Kluczem do filmu jest „Granatowy zeszyt” – notatnik Witolda Lutosławskiego. Zapiski artysty w nim zawarte stanowią oś narracyjną filmu.
LEGENDA KASPARA HAUSERA
(La leggenda di Kaspar Hauser), reż. Davide Manuli, Włochy, 2013, 90 min
Festiwal Filmowy Arizona Underground 2012 – najlepszy Eksperymentalny Film
Międzynarodowy Festiwal Filmów w Genewie 2012 – Specjalne Wyróżnienie Jury
Festiwal Filmowy w San Francisco 2013 – Nagroda Jury
Filmowy Kaspar Hauser, ubrany w dres i słuchawki, pojawia się na prawie bezludnej plaży na wyspie „X” nad morzem „Y” w roku „0”. Szeryf (Vincent Gallo), który jest jednocześnie DJ-em, rozpoznaje w nim Mesjasza. Księżna władająca niewielką społecznością czuje się zagrożona przez blond chłopca i wysyła przeciw niemu kryminalistę, wielkiego fana disco, o imieniu The Pusher (w tej roli także Vincent Gallo), aby rozwiązał problem Kaspara.
O KROK OD SŁAWY
(Twenty Feet From Stardom), reż. Morgan Neville, USA, 2013, 91 min
Oscar 2014 – Najlepszy Film Dokumentalny
Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie 2013 – Nagroda Publiczności dla Dokumentu Muzycznego
Critics’ Choice 2014 – Najlepszy Film Dok.
Bohaterami filmu są chórzyści i chórzystki towarzyszący największym gwiazdom muzyki, bez których nie byłoby wielkich przebojów, od lat 60-tych do dzisiaj. Poświęcając solową karierę, wspomagają swym talentem, muzyczną intuicją i osobowością największe gwiazdy muzycznych scen, godząc się na pozostanie w ich cieniu. Tłem opowieści są unikalne, archiwalne nagrania wywiadów i koncertów. O zaangażowaniu wokalistów towarzyszących muzykom na scenie i wielkim ich wkładzie w powstawanie przebojów mówią m.in. Bruce Springsteen, Stevie Wonder, Mick Jagger, Sting, Cheryl Crow.