GOLTZIUS AND PELICAN COMPANY

Dokumenty i filmy fabularne poświęcone muzyce i sztuce. Na najlepszy film w tej sekcji głosować będzie festiwalowa publiczność.


camille claudelCAMILLE CLAUDEL 1915
reż. Bruno Dumont, Francja, 2013, 95 min

Berlinale 2013 – Konkurs Główny
MFF w Stambule 2013 – Nagroda FIPRESCI

Akcja filmu rozpoczyna się w 1915 roku. Rzeźbiarka Camille Claudel (JulietteBinoche) zostaje wysłana przez rodzinę do ośrodka dla obłąkanych na południu Francji. Niegdyś uczennica i kochanka Auguste’a Rodina, teraz opuszczona przez najbliższych, dręczona obsesjami, miota się między paranoją, a apatią. Reżyser, Bruno Daumont, pokazuje, jak wokół bohaterki wznoszą się kolejne mury – otaczają ją zimne ściany szpitala i pozbawieni władzy nad swoim życiem pensjonariusze. Obojętność brata Camille wobec jej cierpienia spowodowała, że spędziła w ośrodku 30 lat, definitywnie zrywając ze sztuką.


GOLTZIUS AND PELICAN COMPANYGOLTZIUS AND THE PELICAN COMPANY
reż. Peter Greenaway, Chorwacja, Francja, Holandia, Wlk. Brytania, 2012, 128 min

Druga część trylogii Holenderscy mistrzowie. XVI-wieczny malarz, rysownik i ilustrator, Hendrik Goltzius, usiłuje przekonać margrabię Alzacji do sfinansowania drukarni, dzięki której mógłby wydać erotyczną, obrazkową wersję Starego Testamentu. Tworzy naturalistyczne inscenizacje, które ilustrują pełne erotyki biblijne przypowieści: od Adama i Ewy i narodzin seksu analnego przez perwersje seksualne, kazirodztwo po homoseksualizm. Skomplikowanym relacjom między aktorami, dworzanami i władcą towarzyszą wątki edukacyjne – poznajemy słynne obrazy na tematy biblijne i ich interpretację. To biografia daleka od politycznej poprawności.


Dziennik-z-podróżyDZIENNIK Z PODRÓŻY
reż. Piotr Stasik, Polska, 2013

54. Krakowski Festiwal Filmowy – udział w konkursie głównym

Film dokumentalny Dziennik z podróży to historia przyjaźni Tadeusza Rolke, 82-letniego mistrza fotografii reportażowej, i 15-letniego zafascynowanego fotografią Michała. Osią narracji jest letni projekt fotograficzny – tytułowa podróż, w którą wyruszają bohaterowie. Przez miesiąc jeżdżą po całej Polsce starym kamperem, w którym organizują ciemnię i z którego dokumentują życie miasteczek odwiedzanych na trasie, angażując spotkanych ludzi i wręczając im efekty fotograficznych spotkań. Nauka fotografowania jest tylko pretekstem, by pokazać ewolucję relacji mistrz-uczeń, towarzyszącą kolejnym fotograficznym zadaniom, które Tadeusz Rolke wymyśla dla swojego towarzysza podróży.


granatowy-zeszytGRANATOWY ZESZYT

reż. Natasza Ziółkowska-Kurczuk, Polska, Szwajcaria, 2013, 72 min

Film jest poświęcony postaci Witolda Lutosławskiego, wszechstronnego kompozytora, erudyty i człowieka renesansu, wielowymiarowego artysty i niekwestionowanego autorytetu moralnego. Realizatorzy chcą podkreślić rolę Witolda Lutosławskiego w historii muzyki XX wieku. a także przybliżyć szerokiemu gronu odbiorców życie i twórczość artysty uznawanego za jednego z najwybitniejszych kompozytorów świata. Kluczem do filmu jest „Granatowy zeszyt” – notatnik Witolda Lutosławskiego. Zapiski artysty w nim zawarte stanowią oś narracyjną filmu.


legend_of_kaspar_hauserLEGENDA KASPARA HAUSERA
(La leggenda di Kaspar Hauser), reż. Davide Manuli, Włochy, 2013, 90 min

Festiwal Filmowy Arizona Underground 2012 – najlepszy Eksperymentalny Film
Międzynarodowy Festiwal Filmów w Genewie 2012 – Specjalne Wyróżnienie Jury
Festiwal Filmowy w San Francisco 2013 – Nagroda Jury

Filmowy Kaspar Hauser, ubrany w dres i słuchawki, pojawia się na prawie bezludnej plaży na wyspie „X” nad morzem „Y” w roku „0”. Szeryf (Vincent Gallo), który jest jednocześnie DJ-em, rozpoznaje w nim Mesjasza. Księżna władająca niewielką społecznością czuje się zagrożona przez blond chłopca i wysyła przeciw niemu kryminalistę, wielkiego fana disco, o imieniu The Pusher (w tej roli także Vincent Gallo), aby rozwiązał problem Kaspara.


o_krok_od_slawyO KROK OD SŁAWY
(Twenty Feet From Stardom), reż. Morgan Neville, USA, 2013, 91 min

Oscar 2014 – Najlepszy Film Dokumentalny
Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie 2013  – Nagroda Publiczności dla Dokumentu Muzycznego
Critics’ Choice 2014 – Najlepszy Film Dok.

Bohaterami filmu są chórzyści i chórzystki towarzyszący największym gwiazdom muzyki, bez których nie byłoby wielkich przebojów, od lat 60-tych do dzisiaj. Poświęcając solową karierę, wspomagają swym talentem, muzyczną intuicją i osobowością największe gwiazdy muzycznych scen, godząc się na pozostanie w ich cieniu. Tłem opowieści są unikalne, archiwalne nagrania wywiadów i koncertów.  O zaangażowaniu wokalistów towarzyszących muzykom na scenie i wielkim ich wkładzie w powstawanie przebojów mówią m.in. Bruce Springsteen, Stevie Wonder, Mick Jagger, Sting, Cheryl Crow.