WARSZTATY DZIENNIKARSTWA FILMOWEGO
Prowadzenie: Łukasz Maciejewski

Warsztaty dziennikarstwa filmowego skierowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów zainteresowanych filmem, a w szczególności krytyką filmową. Ich celem jest zapoznanie młodych ludzi z zawodem krytyka filmowego od strony praktycznej.

Warsztaty będą się skupiać na podstawowych zasadach stosowanych w tworzeniu tekstu krytycznego: kwerenda, poprawność językowa i stylistyczna, ograniczenia objętościowe, dostosowanie stylu do odbiorcy. Obejmować będą pracę nad tekstem, a szczególnie refleksję nad wartościowaniem i oceną. Uczestnicy zapoznają się z dziennikarską retoryką i strukturą wypowiedzi krytycznych. Podczas warsztatów uczestnicy spróbują napisać własne teksty na temat obejrzanych podczas festiwalu filmów, które potem omawiane będą na zajęciach.


Maciejewski

ŁUKASZ  MACIEJEWSKI
Filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny. Wykładowca na Wydziale Aktorskim PWSFTViT w Łodzi oraz w „Szkole Kina” przy Collegium Civitas w Warszawie. Kurator filmowy „Małopolskiego Ogrodu Sztuki” w Krakowie. Stały współpracownik kilkunastu czasopism m.in. „Teatru”, „Notatnika Teatralnego”, „Dziennika. Gazety Prawnej”, „Kwartalnika Filmowego”, oraz portalu „Filmweb”. Recenzent teatralny „Wprost” i „Gazety Krakowskiej”.

Ekspert telewizji HBO Europe oraz „Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej”, członek Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych – FIPRESCI, Stowarzyszenia Filmowców Polskich, stały komentator „Tygodnika Kulturalnego” w TVP Kultura, członek kapituły „Paszportów Polityki”, współpracownik TVP Info oraz TVP Polonia. Kurator sekcji filmowej festiwalu „Isola Del Cinema” w Rzymie, oraz festiwalu „Fonomo” w Bydgoszczy, moderator, juror i współorganizator kilkuset festiwali i przeglądów. Autor lub współautor kilkudziesięciu książek. W 2012 opublikował wywiad-rzekę z Jerzym Radziwiłowiczem – „Wszystko jest lekko dziwne”, oraz zbiór esejów „Aktorki. Spotkania” poświęcony najwybitniejszym postaciom polskiego kina i teatru. W 2013 „Flirtując z życiem”, wywiad-rzekę z Danutą Stenką (tytuł „Bestseller Empiku 2013” – nominacja). Laureat nagrody „Uskrzydlony” za „wybitne osiągnięcia w dziedzinie krytyki filmowej”, „Złotej Róży 2012” za „nową jakość w filmowej krytyce – prasowej i telewizyjnej”, nominowany do tytułu „Człowieka Roku Małopolski” (2013) oraz laureat „Dziennikarskiej Weny” (2013).

Warsztaty odbędą się w dniach 14.07-16.07, w godz. 12-15 (szczegółowe informacje otrzymają zapisani uczestnicy bezpośrednio na maila)

Wszystkie zapisane osoby – zbiórka 14.07 o godz. 12.45 przed info pointem festiwalu w Multikinie (warsztaty odbędą się od 13.00)


Warunki zgłaszania na warsztaty:

Warsztaty kierowane są dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów.

Koszt udziału w warsztatach wynosi 25 zł

Warunkiem uczestnictwa jest przesłanie wypełnionego formularza zgłoszenia na adres: biuro@sopotfilmfestival.pl. |nabór na warsztaty zakończony

Informacja o trybie płatności zostanie przesłana po potwierdzeniu uczestnictwa.