JASKUŁKE + GONZALES: GORĄCZKA ZŁOTA (The Gold Rush)

reż. Charles Chaplin |Niemy | USA | 1925 | 72min

15 lipca | Scena Kameralna Teatru Wybrzeże | godz.20.00


Wykonawcy:

Sławomir Jaskułke – fortepian, instrumenty klawiszowe

Pedro Gonzales –  live electronics


O filmie

Głód, kanibalizm, siarczysty mróz, dziki niedźwiedź… Roman Polański ułożyłby z tych elementów przerażający witraż przedstawiający upadek rodzaju ludzkiego. Chaplin odwraca filmowe puzzle na drugą stronę – grozę zastępuje uzdrawiający śmiech, który roztapia lód dramatyzmu. Mimo że od premiery minęło już osiemdziesiąt lat, nadal ogląda się go wyśmienicie. Nie ma momentu, w którym można by się nudzić. Historia o poszukiwaczach złota, których głód zmusił to zjedzenia własnych butów, czy co gorsza ciał martwych współtowarzyszy, zainspirowała Chaplina do stworzenia dzieła, które wiele lat później zostanie uznane nie tylko za jeden z najwybitniejszych filmów wszech czasów, ale również ogłoszone częścią dziedzictwa kulturowego USA.


Sławek Jaskułke

Ma za sobą występy na największych scenach świata, m.in. Carnegie Hall w Nowym Jorku, Symphony Hall w Chicago, Filharmonii Monahijskiej czy International Performing Arts Center w Moskwie. Brał udział w największych światowych festiwalach, m.in. North Sea Jazz Festival, Berlin Jazz Fest, Red Sea Jazz Festival, Padova Jazz Festival, Jazz Fest Brno, Garana International Jazz Festival, Jazz Jamboree. Koncertował na niemal wszystkich kontynentach i w ponad kilkudziesięciu krajach świata, m.in. w USA, Brazylii, Afryce, Chinach, Rosji, Izraelu, Bułgarii, Rumunii, Białorusi, Czechach, Włoszech, Ukrainie, Niemczech, Austrii, Holandii, Francji, Szwajcarii, Szwecji, Danii.

W lipcu 2012 roku z recitalem solowym wystąpił w słynnych Ogrodach Luksemburskich w Paryżu na spejalnym koncercie z cyklu „Chopin w Ogrodach Luksemburskich”. W 2006 roku reprezentował Polskę na Festiwalu Music Beyond Borders w Hong Kongu, co zaowocowało wydaniem solowej płyty  „Jaskułke – Hong Kong”. Album w magazynie Jazz Forum otrzymał najwyższą notę – pięciu gwiazdek.

Twórca projektu “Chopin na pięć fortepianów” prezentowanego premierowo na Światowej Wystawie EXPO 2010 w Shanghaju oraz scenie Forbidden City Concert Hall w Pekinie i Nanyang Academy of Fine Arts w Singapurze. Oficjalnym partnerem trasy koncertowej był STEINWAY & SONS. Specjalny cykl koncertów miał miejsce podczas spotkań w ramach Przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej dla Ministerstw: Spraw Zagranicznych, Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Zdrowia.


Pedro Gonzales

Eksperymentator brzmień elektronicznych. Producent, Dj, Live Electronics. Załozyciel i Lider multimedialnego międzynarodowego projektu DAMU. Producent Jazz Radio, tworca legendarnej audycji Pedro&Sorbee Show.W swoim bogatym dorobku ma wystepy z wieloma artystami na scenie jazzowej i klubowej. Wystepował jako DJ oraz w swoich innych projektach DJ – INSTRUMENTAL w najlepszych klubach Polski. Pedro Gonzales jest zapraszany na koncerty i imprezy klubowe między innymi do Japonii, Francji, Holandii, Niemiec, Portugali, Austrii. Ze swoimi projektami Dj-jazzowymi i audiowizualnymi na festiwale w Paryżu, Marsylii, Amsterdamie, Berlinie, Bordeaux.


Wstęp 25 zł