Amour2

Najciekawsze, najgłośniejsze a także najbardziej kontrowersyjne pozycje minionego sezonu, prezentowane na najważniejszych światowych festiwalach filmowych. Filmy, które przemknęły w sezonie 12/13 przez małe sale kinowe bądź nigdy nie były w nich prezentowane.


18-spotkan-przy-stole18 spotkań przy stole (18 comidas), reż. Jorge Coira, Hiszpania, 2010, 107 min

Biennale Kina Hiszpańskiego Annecy 2011 – Nagroda Specjalna Jury
Tydzień Kina Hiszpańskiego w Clermont-Ferrand 2012
13. Tydzień Kina Hiszpańskiego – Współczesne Kino Galisyjskie

18 SPOTKAŃ PRZY STOLE to kulinarna podróż po hiszpańskiej Galicii, krainie owo­ców morza i folkowej muzyki o celtyckich korzeniach. Zrealizowany na ulicach i we wnętrzach magicznego Santiago de Compostela z plejadą hiszpańskich aktorów, m.in. Luisem Tosarem (Nawet deszcz, Poniedziałki w słońcu), Cristiną Brondo (Smak życia) oraz Sergio Peris-Menchetą (Rodzina Borgiów), łączy w jedną kilka historii o życiu, miłości i… jedzeniu.


alpyAlpy (Alpeis), reż. Giorgos Lanthimos, Grecja, 2011, 93 min

MFF w Wenecji -najlepszy scenariusz, nominacja w konkursie głównym

Najnowszy film twórcy „Kła” – jednego z najbardziej kontrowersyjnych obrazów ostatnich lat. Grupa czterech znajomych prowadzi firmę o nazwie „Aply”, świadczącą wyjątkowe usługi. Za pieniądze zastępują zmarłych ludzi, ucząc się ich zachowań, przyzwyczajeń i ról, które kiedyś odgrywali. Pomagając innym po stracie najbliższych, sami znajdują się w sytuacjach, których nie da się do końca przewidzieć. Wynajęci przez rodzinę, krewnych lub kolegów zmarłych starają się jak najlepiej zapełnić pustkę po tych, którzy odeszli.


bestieBestie z południowych krain (Beasts of the Southern Wild), reż.  Benh Zeitlin,USA, 2012, 93 min

Oscar 2013 – 4 nominacje

MFF Cannes 2013 – 4 nagrody

MFF Sundance 2013 – Główna Nagroda Jury, Najlepsze zdjęcia

Film okrzyknięty najlepszym amerykańskim debiutem ostatniej dekady. Film rozgrywa się w krainie zalanej przez powódź o apokaliptycznych rozmiarach. Grupa ocalonych zamieszkuje skrawki suchego lądu i szykuje się do walki z bestiami, które pod wpływem kataklizmu przebudziły się z tysiącletniego snu. Główną bohaterką jest mała dziewczynka, mająca wyjątkowy kontakt ze światem natury. Swój dar przetrwania i niezwykłą mądrość przeciwstawi nadciągającemu niebezpieczeństwu.


cafe-de-floreCafé de flore, reż. Jean-Marc Vallée,  Francja, Kanada, 2011, 120 min

Transatlantyk 2012 – nominacja Nagroda Publiczności

Opowieść o miłości i ludziach rozdzielonych przez czas i miejsce, ale połączonych w sposób głęboki i tajemniczy. Fantastyczny, tragiczny i niosący nadzieję film jest kroniką losów Jacqueline, młodej matki, wychowującej syna z zespołem Downa w latach 60. w Paryżu, i Antoine’a, niedawno rozwiedzionego popularnego DJ-a, mieszkającego współcześnie w Montrealu. Tym, co łączy te dwie historie, jest miłość – pełna euforii, obsesyjna, tragiczna, młodzieńcza i ponadczasowa.


dziewczyna_w_trampkachDziewczyna w trampkach, (Wadjda), reż. Haifaa Al Mansour, Arabia Saudyjska, Niemcy 2012, 97 min

MFF Wenecja 2012 – Nagroda CinemAvvenire, Nagroda C.I.C.A.E.
MFF Goteborg 2013 – Nagroda Publiczności
MFF Rotterdam 2013 – Nagroda Publiczności

Pierwszy film nakręcony w Arabii Saudyjskiej przez kobietę. Niezwykła, poruszająca, ale i zabawna historia 10-letniej Wadjdy, która w kraju męskiej dominacji, gdzie reguły narzuca hidżab, postanawia walczyć o swoje marzenia. Jej największym marzeniem jest rower. Niestety, w Arabii Saudyjskiej kobiety nie mogą prowadzić samochodów, zaś dziewczynkom nie wypada jeździć na rowerze – ma to jakoby zagrażać ich cnotliwości. Aby zdobyć pieniądze na upragniony rower i postanawia wziąć udział w konkursie recytacji Koranu.


drogowkaDrogówka, reż. Wojciech Smarzowski, Polska, 2013, 118 min

Orły 2013 – Najlepszy scenariusz, Najlepsza drugoplanowa rola męska

Wyrazisty portret Warszawy utrzymany w charakterystycznym dla reżysera stylu. Opowiada historię siedmiu policjantów, których poza pracą łączy przyjaźń, imprezy, samochody i interesy. Wszystko się zmienia, gdy ginie jeden z nich. O morderstwo zostaje oskarżony sierżant Ryszard Król. Próbując oczyścić się z zarzutów, odkrywa prawdę o przestępczych powiązaniach na najwyższych szczeblach władzy.


holy_motorsHoly motors, reż. Leos Carax, Francja, Niemcy, 2012, 115 min

Cannes 2012 – Nagroda Młodych – najlepszy film

Cezary 2012 – 9 Nominacji

Opowieść o 24 godzinach z życia mężczyzny, który porusza się pomiędzy różnymi wcieleniami. W filmie Caraxa największe niedorzeczności są motorami napędowymi ostrej jazdy bez trzymanki.

Surrealistyczne wędrówki przez zamroczony fantazjami Paryż i biała limuzyna, która skrywa tajemnice pewnej agencji. Jej wiernymi pracownikami są Monsieur Oscar i wyrafinowana Céline. Oscar przybiera 11 różnych wcieleń, stacza erotyczną walkę w wirtualnym świecie gwiezdnych wojen, na dachu wieżowca romansuje z Kylie Minogue i do ostatniej minuty nie pozwala nikomu wyznaczyć granicy dzielącej fikcję od rzeczywistości.


imagineImagine, reż. Andrzej Jakimowski, Francja, Polska, Portugalia, Wielka Brytania, 2012, 105 min

MFF Toronto 2012 – Oficjalna selekcja

MFF Rio de Janeiro 2012 – Oficjalna selekcja

Warszawski Festiwal Filmowy 2012- Nagroda ze reżyserię, Nagroda Publiczności

Długo oczekiwany, trzeci film reżysera „Zmruż oczy” oraz „Sztuczek”, jednego z najbardziej cenionych na świecie polskich twórców filmowych. Wzruszająca i urzekająca historia Iana, charyzmatycznego instruktora niewidomych, który przybywa do prestiżowego ośrodka w Lizbonie, by uczyć młodych pacjentów trudnej sztuki orientacji w przestrzeni. Jego kontrowersyjne metody przyjmowane są przez podopiecznych początkowo z nieufnością, a potem z rosnącym entuzjazmem.


juanJuan, reż. Kasper Holten, Dania, 2010, 105 min

Duńska Akademia Filmowa – 4 nominacje

Filmowa adaptacja opery Mozarta „Don Giovanni”. Opowieść o mężczyźnie, który największą przyjemność czerpie z uwodzenia kobiet i bezdusznego ich porzucania. Uwaga reżysera koncentruje się na ukazaniu człowieka, którego nieposkromiony instynkt seksualny prowadzi do destrukcji. W tej historii Don Juan to pewny siebie, nowoczesny człowiek, który ma wieczną potrzebę odczuwania ekstremalnych emocji.


moonrise_kingdomKochankowie z Księżyca. Moonrise Kingdom, reż. Wes Anderson, USA, 2012, 94 min

Oscary 2013 – nominacja najlepszy scenariusz oryginalny

MFF Cannes 2012) udział w konkursie głównym

Dwukrotnie nominowany do Oscara reżyser Wes Anderson przedstawia wzruszającą historię uczucia, które latem 1965 r. zawładnęło sercami dwojga dwunastolatków.

Zakochani nastolatkowie zawierają tajemny pakt i uciekają, by wspólnie przeżyć największą przygodę życia. Władze wszczynają za nimi pościg, podczas gdy do wyspy zbliża się silna burza –  życie spokojnej społeczności na co dzień zamieszkującej wyspę wywraca się do góry nogami. Bruce Willis wciela się w rolę miejscowego szeryfa, kapitana Sharpa. Edward Norton to dowódca harcerzy, harcmistrz Ward. Bill Murray i Frances McDormand występują w roli pana i pani Bishop, rodziców dziewczynki.


Amour2Miłość (Amour), reż. Michael Haneke, Austria, Francja, Niemcy, 2012, 106 min

Oscar 2013 – Najlepszy film nieangielskojęzyczny

MFF Cannes 2012 – Złota Palma

„Miłość” Michaela Hanekego to jedno z największych arcydzieł współczesnego kina. Film opowiada o sile miłości, czułości i poświęceniu. Głównymi bohaterami „Miłości” są Georges i Anne, małżeństwo muzyków w podeszłym wieku. Ich córka mieszka z rodziną za granicą. Pewnego dnia Anne przechodzi silny atak, w wyniku którego jej stan zdrowia dramatycznie się pogarsza. Więzy uczuciowe od tylu lat łączące parę zostają wystawione na ciężką próbę.


na_zawsze_laurenceNa zawsze Laurence, (Laurence Anyways), reż. Xavier Dolan, Francja, Kanada, 2012, 159 min

MFF Cannes 2012 – Nagroda Specjalna

MFF Toronto 2012 – Najlepszy Kanadyjski Film

Kolejny film Xaviera Dolana, twórcy głośnych „Wyśnione miłości“ oraz „Zabiłem moją matkę“. W latach 90. Laurence powiedział swojej dziewczynie Fred, że chciałby stać się kobietą. Pomimo przeciwieństw stawiają razem czoła uprzedzeniom przyjaciół, radom rodzin i fobiom społeczeństwa. Wyruszają w dziesięcioletnią podróż, w czasie której mogą stracić nie tylko siebie nawzajem, ale również własną, wewnętrzną tożsamość.


nieulotneNieulotne, reż. Jacek Borcuch, Polska, Hiszpania, 2013, 90 min

MFF Sundance 2013 – Najlepsze zdjęcia w dramacie zagranicznym , Nominacja do Nagrody Głównej

Pulsująca emocjami historia miłości Michała (Jakub Gierszał) i Kariny (Magdalena Berus), pary polskich studentów, którzy poznają się i zakochują, podczas wakacyjnej pracy w Hiszpanii. Beztroski wakacyjny romans zostaje przerwany przez dramatyczne wydarzenie, które na zawsze odmieni życie bohaterów.


oblawaObława, reż. Marcin Kryształowicz, Polska, 2012, 88 min

Orły 2013 – Najlepszy Film, Najlepsze Zdjęcia

Gdynia Film Festival – Srebrne Lwy Marcin Krzyształowicz

Akcja filmu rozgrywającego się podczas II wojny światowej to jednej strony partyzancka ballada, pokazująca prawdziwą twarz okupacji, a z drugiej wstrząsający wojenny thriller.  W mrocznych czasach losy dwóch mężczyzn i dwóch kobiet splączą się w nieprzewidywalnej intrydze, w której każda postać skrywa mroczną tajemnicę, a zdrada objawi wszystkie swoje zaskakujące oblicza…


polowaniePolowanie (Jagten), reż. Thomas Vinterberg, Dania, 2012, 115 min

MFF Cannes 2012 – Nagroda główna Jury Ekumenicznego

Europejska Nagroda Filmowa  2012 – Najlepszy europejski scenariusz

Niewinne kłamstwo małoletniej podopiecznej zmienia w piekło życie nauczyciela z prowincji. Mężczyzna staje się celem nagonki lokalnej społeczności, która z góry uznaje go winnym i postanawia na własną rękę wymierzyć sprawiedliwość. Błyskotliwy thriller Thomasa Vinterberga, z poruszającą i zapadającą w pamięć rolą Madsa Mikkelsena, był jedną z największych sensacji ostatniej edycji MFF w Cannes.


porwanyPorwany (Kidnappet), reż. Vibeke Muasya, Dania, 2010, 90 min

Duńska Akademia Filmowa – 4 nominacje

Simon to jedenastoletni czarnoskóry chłopiec, który podróżuje ze swoją duńską matką do Kenii, skąd pochodzi. Po przyjeździe chłopiec gubi swoją ulubioną piłkę. W trakcie poszukiwań trafia do największych slumsów Afryki. Jego życiu zaczyna zagrażać niebezpieczeństwo, w momencie, kiedy matka obiecuje w mediach nagrodę za odnalezienie syna.


pragnienie_milosciPragnienie miłości (Después de Lucía), reż. Michael Franco, Francja, Meksyk, 2012, 93 min.

Oscary 2013 – Meksykański kandydat

MFF w Cannes 2012 – najlepszy film przeglądu „Un Certain Regard”

MFF w San Sebastian: Nagroda Specjalna za reżyserię

Współczesne kino meksykańskie w najlepszym wydaniu. Nastoletnia Alejandra przeprowadza się z ojcem do Mexico City, gdzie obydwoje rozpoczynają nowe życie. Wydaje się, że dziewczyna dobrze sobie radzi w nowej szkole i w krótkim czasie zyskuje grono przyjaciół. Sytuacja zmienia się dramatycznie, kiedy nagranie seksu Alejandry z jej nowym chłopakiem trafia do Internetu. Okazuje się, że nowi „przyjaciele” od początku prowadzą z nią okrutną grę.


przewodnik_po_belgradziePrzewodnik po Belgradzie z piosenką weselną i pogrzebową (Practical Guide to Belgrade with Singing and Crying), reż. Bojan Vuletic, Chorwacja, Francja, Niemcy, Węgry, Serbia, 2011, 146 min

Warszawski Festiwal Filmowy 2012 – nominacja za reżyserię

MFF Karlowe Wary 2012 – nominacja najlepszy reżyser

Bałkańska satyra na komedię romantyczną o czterech „mieszanych” parach pochodzących z różnych krajów, które spotykają się we współczesnym Belgradzie i doświadczają małych niemożliwości wielkiej miłości.

Po wielu latach ścisłej izolacji Belgrad otwiera się ponownie. Jest gotów na przyjęcie licznych turystów, biznesmenów i ciekawskich z całego świata. Co się wydarzy, gdy dojdzie do spotkania obcokrajowców i miejscowych? Jedność w wielości to motto Unii Europejskiej. Aby do niej wejść, trzeba spełnić wiele warunków. Kochając się z gośćmi z zagranicy, belgradczycy są przynajmniej o krok bliżej do Europy.


sasiedzkie_dzwiekiSąsiedzkie dźwięki, reż. Kleber Mendonca Filho, Brazylia, 2012, 131 min

MFF Rotterdam 2012 – Nagroda FIPRESCI

Życie w zamieszkałej przez klasę średnią dzielnicy jednego z brazylijskich miast wydaje się bardzo poukładane. Większość domów należy do tej samej rodziny. Ci, którzy je wynajmują, funkcjonują jak we wspólnocie, odgradzając się od zewnętrznego świata. Pewnego dnia w okolicy pojawia się prywatna firma ochroniarska, która proponuje mieszkańcom swoje usługi. Kto jednak i przed czym powinien tu być chroniony? Czy nowi ochroniarze rzeczywiście gwarantują mieszkańcom bezpieczeństwo?


take_this_waltzTake this Waltz, reż.  Sarah Polley, Hiszpania, Japonia, Kanada, 2011, 116 min

MFF w San Sebastian 2011 – nominacja w konkursie głównym

Film pełen intensywnych barw w obrazie imituje „strumień życia”, wchodzi w intymne obszary relacji międzyludzkich i tego, co się w nich zmienia pod wpływem czasu. Dwudziestoośmioletnia Margot (Michelle Williams) jest szczęśliwą żoną lecz doskwiera jej nuda. Podczas podróży poznaje Daniela, który fascynuje ją od pierwszej chwili. Dwójka bohaterów zaczyna spędzać ze sobą coraz więcej czasu, próbując zwalczyć namiętności i rodzące się między nimi uczucie.


w_drodzeW drodze (On the road), reż. Walter Salles, Brazylia, Francja, USA, Wielka Brytania, 2012, 137 min

MFF Cannes 2012 – nominacja w konkursie głównym

Adaptacja jednej z najsłynniejszych amerykańskich powieści XX w. autorstwa Jacka Kerouaca, przeniesiona na ekran przez twórcę słynnych „Dzienników motocyklowych”. Wkrótce po śmierci swojego ojca Sal Paradise, ambitny nowojorski pisarz, poznaje zabójczo czarującego Deana Moriarty’ego, który niedawno wyszedł z więzienia, i jego żonę, wyzwoloną i uwodzicielską Marylou. Razem ruszają w wyprawę po Ameryce. Głodni swobody, porzucają życiowe konwenanse i wyruszają na poszukiwanie świata i samych siebie.


w_cieniuW cieniu (Ve Stinu), reż. David Ondříček, Polska, Czechy, Słowacja, 2013, 105 min

Wybitna czesko-polska produkcja nagrodzona 9 Czeskimi Lwami, w tym za genialne zdjęcia
polskiego operatora Adama Sikory (,,Essential Killing”). Czeska Praga, 1953 rok. Miastem wstrząsa wieść o serii brutalnych napadów i morderstw, których sprawcy pozostają nieuchwytni. Śledztwo prowadzi komisarz policji. Trop, poprzez podejrzane meliny i ciemne zaułki, nieoczekiwanie prowadzi go do najwyższych szczebli komunistycznej władzy. Sytuacja komplikuje się dodatkowo, gdy dochodzenie przejmuje, ściągnięty przez bezpiekę z Syberii, były SS-man, major Zenke.


whisky_dla_aniolowWhisky dla Aniołów (The Angels’ share), reż. Ken Loach, Belgia, Francja, Wielka Brytania, Włochy, 2012, 101 min

MFF Cannes 2012 – Nagroda Jury za najlepszy film, nominacja w konkursie głównym MFF San Sebastian 2012 – Nagroda Publiczności

„Whisky dla aniołów” to przewrotna, brytyjska komedia, która rozbawi do łez już od pierwszej sceny. Robbie, Albert, Rhino i Mo spotykają się na życiowym zakręcie. Są bezrobotni i spłukani, ale mogą na siebie liczyć. Mo to kleptomanka, która niczego się nie boi. Albert nie wie, w jakim roku żyje, ale potrafi błysnąć genialnym pomysłem. Robbie ma wrażliwy węch i głowę na karku, a Rhino poczucie humoru, które rozbroi każdego. Razem mogą wszystko. Dowiadują się, że niedługo odbędzie się licytacja beczki najdroższej whisky na świecie. Tak rozpoczyna się przygoda, której długo nie zapomną.


za_wzgorzamiZa wzgórzami (Dupǎ dealuri), reż. Cristian Mungiu, Rumunia, Francja, Belgia, 2012, 150 min

MFF Cannes 2012 – Najlepszy scenariusz, Najlepszy Aktorka

Mały kościół i kilka drewnianych domków pośrodku polany – w tej skromnej scenerii atmosfera ukojenia boskością obecna w żeńskim klasztorze wydaje się nie do zachwiania. Szczelna granica wyznaczana przez strzegącą spokoju naturę okazuje się niewystarczająca. Zagrożenie wślizguje się do klasztoru niepostrzeżenie, wraz z przybyciem Aliny, przyjaciółki mniszki Voichiţy. Wbrew jej zapewnieniom zakon nie zdołał stłamsić miłosnego uczucia Voichiţy do koleżanki, której obecność na nowo rozbudza szmer niepokoju w jej ciele, duszy i sercu.


zakochana_bez_pamieciZakochana bez pamięci (La Vie d’une autre), reż. Sylvie Testud, Belgia, Francja, Luksemburg, 2012, 97 min

MFF Transatlantyk 2012 – Nagroda Publiczności

W krótkim czasie w życiu Marie (Juliette Binoche) zachodzą ważne zmiany: dostaje nową pracę i wpada w oko Paulowi, przystojnemu synowi szefa. Jej 29. urodziny kończą się dokładnie tak, jak sobie wymarzyła: płomienną nocą w jego ramionach. Kiedy budzi się następnego ranka, nie rozpoznaje niczego. W sklepach płaci się Euro, w garażu parkuje ekskluzywne BMW, a w kuchni siedzi miały chłopiec wołający mamę… Na dodatek odkrywa, że ma tylko 4 dni, aby mężczyzna jej marzeń jeszcze raz się w niej zakochał, a życie powróciło na właściwe tory…


zadza_bankieraŻądza bankiera (Le Capital), reż. Costa-Gavras, Francja, 2012, 114 min

MFF San Sebastian 2012 – Nagroda Specjalna

Marc Tourneuil (Gad Elmaleh, „O północy w Paryżu”) zostaje właśnie mianowany dyrektorem wielkiego europejskiego banku inwestycyjnego Phenix. Na początek żąda dla siebie większych przywilejów, chciałby zarabiać więcej niż „nędzne” 1,8 miliona euro rocznie. Gdy żona (Natacha Régnier, „Wyśnione życie aniołów”) pyta, po co mu aż tyle, odpowiada, że dopiero duże pieniądze sprawiają, że ludzie nabierają szacunku.