1510-how_are_you_1-700x700

Dokumenty, filmy fabularne, animacje, teledyski poświęcone muzyce i sztuce.


anton_corbijnAnton Corbijn – wybrane teledyski

Reżyserował m.in. teledyski Depeche Mode Personal Jesus z 1989 i Heart-Shaped Box Nirvany z 1993. W 2007 roku wyreżyserował brytyjski film biograficzny o wokaliście zespołu Joy Division Ianie Curtisie Control. Corbijn unika nowoczesnej, pełnej przepychu techniki fotograficznej, preferując raczej bardziej surowy styl i często czarno-białą kolorystykę.


czasem_snie_ze_latamCzasem śnię, że latam, reż. Aneta Popiel-Machnicka Polska, dokument, 2013, 50 min

Poruszająca opowieść o przekraczaniu granic w dążeniu do spełnienia marzeń. Bohaterką filmu jest młoda, wybitnie utalentowana tancerka, która od dziecka mieszka w bursie przy Szkole Baletowej. Z chwilą gdy  zostaje najlepszą absolwentką roku, otwiera się przed nią droga do międzynarodowej kariery.


how_are_youHow are you, reż. Jannik Splidsboel, Dania, dokument, 2011, 70 min

Bohaterami dokumentu jest duet znanych artystów: Michael Elmgreen i Ingar Dragset. Reżyser opowiada historię o początkach ich związku i wspólnej pracy, która przyniosła im wiele międzynarodowych sukcesów. W swojej twórczości artyści w odważny, bezpośredni, ale i zabawny sposób odwołują się do różnych obszarów, jak krytyka instytucjonalna, polityka społeczna, architektura i teatr.


Karen_blixenKaren Blixen – Out of This World, reż.  Marcus Mandal, Anna von Lovzow, Dania, 2005, dokument, 58 min

Fascynujący filmowy portret niezwykłej pisarki i kobiety – Karen Blixen. Jest to opowiedziana na nowo historia życia ekscentrycznej duńskiej pisarki, którą świat zapamiętał jako autorkę bestsellera „Pożegnanie z Afryką”. Scenariusz filmu powstał w oparciu o relacje i wspomnienia ojca reżysera, profesora literatury, który blisko przyjaźnił się z pisarką.


milosc_film_o_zespoleMiłość – dokument o zespole, reż. Filip Dzierżawski, Polska, dokument, 2012

Film opowiada o historii i reaktywacji zespołu „Miłość” – jednej z najważniejszych polskich formacji jazzowych lat ’90. 10 lat po rozpadzie grupy, muzycy „Miłości” Tymon Tymański, Mikołaj Trzaska, Leszek Możdżer i Maciej Sikała spotykają się ponownie. Wspominając stare czasy i dramatyczną historię zespołu, próbują stworzyć nową muzykę i rozpocząć kolejny etap w historii grupy.


searching_for_sugarmanSugarman, reż. Malik Bendjelloul, Szwecja, Wielka Brytania, dokument biograficzny, 2012, 85 min

Oskar 2013 – Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny

MFF Sundance 2012 – Nagroda Publiczności; Nagroda Specjalna Jury

Uniwersalna i zaskakująca opowieść o potędze przypadku i roli szczęścia w ludzkim życiu. Trzymający w napięciu film przedstawia niewiarygodną, pełną niespodzianek, a do tego prawdziwą historię życia Sixto Rodrigueza, piosenkarza, któremu wróżono karierę większą niż Bobowi Dylanowi, a o którym… nikt nie słyszał.