tykwer

Reżyser, scenarzysta, kompozytor muzyki filmowej i producent filmowy. Kinem fascynował się od najmłodszych lat. Jako chłopiec pomagał przy sprzedaży biletów w kinie, dzięki czemu nie umknęła mu żadna produkcja. Już w wieku 11 lat nakręcił swój pierwszy film. Po skończeniu szkoły średniej wielokrotnie aplikował do szkół filmowych w Europie – niestety bez rezultatów. Zatrudnił się więc w berlińskim kinie jako operator projektora. Dzięki tej pracy poznał ludzi z branży i w 1990 wyreżyserował swój pierwszy film pełnometrażowy „Because”. Na Hof Film Festival jego film spotkał się z przychylną reakcją publiczności i tak rozpoczęła się jego kariera reżysera. W 1994 roku Tykwer założył własną firmę producencką „X Filme Creative Pool”, która wyprodukowała jego kolejne dzieła.

Międzynarodowy rozgłos zyskał dzięki filmowi „Biegnij Lola biegnij” z Franką Potente w roli głównej. Niedługo później powstały filmy „Księżniczka i wojownik” oraz „Niebo”, ze scenariuszem autorstwa polskiego duetu Krzysztof Kieślowski – Krzysztof Piesiewicz. Obie produkcje zachwyciły zarówno publiczność europejską jak i amerykańską. Kolejne dzieła potwierdziły jego talent. Do jego najsłynniejszych filmów należą wielkie hollywoodzkie produkcje: „Pachnidło. Historia mordercy” na podstawie powieści Patricka Süskinda oraz „Atlas chmur”.

W 2008 r. został współzałożycielem fundacji One Fine Day, która promuje i wspiera edukację artystyczną w gettach w Nairobi, w Kenii. W jej działalność we Wschodniej Afryce wpisuje się również produkcję filmową i wprowadzenie utalentowanej młodzieży w warsztat pracy filmowca. Pilotażowy projekt fundacji „Soul Boy” (2010) miał swoją premierę podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowym w Gothenburgu.

Filmy Tykwera były wielokrotnie nominowane na światowych festiwalach filmowych. Nagrodzono m.in.: dramat „Biegnij Lola, biegnij” na Sundance (1999), gdzie wyróżniono go Nagrodą Publiczności w konkursie Kino Światowe i na Film Independent (2000), „Niebo” otrzymało nagrodę publiczności na festiwalu Wiosna Filmów (2002), zaś „Pachnidło. Historia mordercy” nagrodzono Europejską Nagrodą Filmową za scenografię (2007).


biegnij_lolaBiegnij Lola, biegnij (Lola rennt), reż. Tom Tykwer, Niemcy, 1998, 81 min

MFF w Wenecji 1998 – Nominacja w Konkursie Głównym

MFF Sundance 1999 – Nagroda Publiczności w konkursie Kino Światowe

Berlin. Młody człowiek, Manni, pracuje dla ludzi handlujących skradzionymi samochodami. Pewnego dnia gubi w pociągu torbę, w której jest 100 tysięcy marek dla szefa mafii. Jeśli nie stawi się na umówione spotkanie, grozi mu śmierć. Na odzyskanie pieniędzy ma 20 minut. Prosi o pomoc swoją dziewczynę, Lolę. Dziewczyna wpada na pomysł jak może pomóc – wybiega z domu i zaczyna pędzić ulicami Berlina do banku, w którym dyrektorem jest jej ojciec.


nieboNiebo (Heaven), reż. Tom Tykwer, Niemcy, Francja ,  USA, Wielka Brytania, Włochy, 2002, 97 min

MFF Berlinale 2002 – Nominacja w Konkursie Głównym,

2 nominacje do Europejskiej Nagrody Filmowej 2002

Film na podstawie ostatniego scenariusza Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza. Turyn. Phillipa, nauczycielka angielskiego (Cate Blanchett) postanawia zemścić się na szefie mafii odpowiedzialnym za śmierć jej męża. Podkłada bombę w instytucji, w której zatrudniony jest handlarz narkotyków. Niestety podczas zamachu giną niewinni ludzie. Philippa trafia do więzienia, gdzie młody policjant Filippo zakochuje się w niej bez pamięci i pomaga w ucieczce.


pachnidloPachnidło: Historia mordercy (Perfume: The Story of a Murderer), reż. Tom Tykwer, Francja, Niemcy, Hiszpania, USA, 2006, 147 min

Europejska Nagroda Filmowa 2007 – Najlepsza scenografia i 3 inne nominacje

Filmowa adaptacja bestsellerowej powieści Patricka Süskinda, która została przetłumaczona na ponad 20 języków. Francja XVIII w. Jean Baptiste Grenouille obdarzony jest darem niezwykłego węchu. Jego życie stało się wieczną pogonią za absolutnym zapachem, za doskonałością, co doprowadziło go do szalonych czynów. Wiedząc, że może stać się największym perfumiarzem wszechczasów, szuka dziewczyny o idealnym zapachu. Bowiem Jean Baptiste robi doskonałe pachnidła z dziewiczego ciała.


internationalThe International, reż. Tom Tykwer, Niemcy, USA, Wielka Brytania, 2009, 118 min

Agent Interpolu Louis Salinger (Clive Owen) oraz asystentka prokuratora generalnego Eleanor Whitman (Naomi Watts) pragną doprowadzić przed oblicze sprawiedliwości władze jednego z najpotężniejszych banków świata. W trakcie śledztwa, które prowadzi ich z Berlina do Mediolanu, Nowego Jorku i Istambułu, odkrywają nielegalną działalność banku polegającą na praniu brudnych pieniędzy, handlu bronią i próbach destabilizacji rządów.


trzyTrzy, reż. Tom Tykwer, Niemcy, 2010, 120 min

MFF Wenecja 2010 – Nominacja w Konkursie Głównym
MFF Toronto – Oficjalna Selekcja

Wyrafinowana komedia o małżeńskiej niewierności i pikantnym trójkącie miłosnym. Simon i Hanna są parą od 20 lat. Mieszkają w Berlinie. Są atrakcyjni, modni, dojrzali, mocno stąpający po ziemi. Ich starania o dziecko nie powiodły się, więc zbudowali swoje życie wokół miłości do sztuki. Do momentu, kiedy oboje, nie wiedząc o swoich czynach, zakochują się w tym samym mężczyźnie, Adamie.


atlas_chmurAtlas chmur (Cloud Atlas), reż. Tom Tykwer, Lana Wachowski, Andy Wachowski, Hongkong, Niemcy, Singapur, USA, 2012, 143 min

Camerimage 2013– Nominacja w Konkursie Głównym

Czeskie Lwy 2013 – Nominacja Najlepszy Film Zagraniczny

Pełne rozmachu i efektów specjalnych widowisko, adaptacja bestsellerowej książki Davida Mitchella pod tym samym tytułem. Film ukazuje niezwykłą sieć wzajemnych relacji łączącą ludzi żyjących w różnych epokach i miejscach. Nic nie jest przypadkowe, a nasze losy splecione są nierozerwalnie z losami pozostałych mieszkańców planety. „Atlas chmur” jest wizualną ucztą nie tylko dla wielbicieli zapierających dech w piersiach opowieści przygodowych, lecz także dla spostrzegawczych miłośników X muzy, bowiem każda z gwiazd pojawia się w filmie w kilku nierozpoznawalnych na pierwszy rzut oka wcieleniach.